Lokata to jeden z najmniej skomplikowanych produktów bankowych. Nie oznacza to jednak, że zasady jego funkcjonowania są oczywiste dla wszystkich Polaków. Jako dowód mogą posłużyć afery związane z działalnością dwóch dużych parabanków (tj. Amber Gold i Finroyal). Wspomniane instytucje przy pomocy sprytnych manipulacji słownych przekonywały klientów o bezpieczeństwie zgromadzonych środków. W nazwach produktów finansowych, które oferowały te parabanki wielokrotnie przewijało się słowo „lokata”. Tylko osoby znające krajowe przepisy mogły wiedzieć, że jego użycie było nieuzasadnione i bezprawne …
Prawdziwą lokatę zaoferuje tylko bank lub SKOK
W ramach obowiązującego porządku prawnego wyodrębniono szereg czynności, które są zarezerwowane dla krajowych banków. Jedna z nich polega na pobieraniu środków należących do klientów i przechowywaniu ich w formie lokat. Bankowy monopol na działalność lokacyjną jest ograniczony tylko przez przepisy dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych (tzw. SKOK-ów). Na mocy szczególnych uregulowań wspomniane instytucje również mogą oferować lokaty. Warto jednak nadmienić, że prawo do założenia depozytu terminowego w SKOK-u mają tylko jego członkowie. Dlatego osoby, które wcześniej nie należały do spółdzielczej kasy przed powierzeniem swoich środków muszą uzyskać status spółdzielcy. Zostanie on przyznany po wykonaniu następujących czynności:
- wypełnieniu deklaracji członkowskiej
- opłaceniu wpisowego
- wykupieniu przynajmniej jednego udziału (jego wartość jest zwracana po wystąpieniu ze SKOK-u)
- wniesieniu wkładu własnego (zwracany po wystąpieniu ze SKOK-u)
- przystąpieniu do stowarzyszenia powołanego przez SKOK (ta czynność nie zawsze jest wymagana)
Instytucje nieposiadające statusu banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej są pozbawione prawa do oferowania jakichkolwiek lokat. Warto nadmienić, że bez odpowiedniej zgody Komisji Nadzoru Finansowego nie mogą one pobierać żadnych pieniędzy od klientów (np. z zamiarem inwestowania ich w surowce).
Regulamin może dostarczyć więcej informacji niż umowa lokaty …
Osoby korzystające z lokacyjnej oferty banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych powinny zapoznać się z regulaminem prowadzenia depozytów terminowych i tabelą oprocentowania.
W trakcie analizowania bankowych dokumentów warto poszukać odpowiedzi na następujące pytania:
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.