Kredyt w banku staje się coraz częściej dobrem luksusowym. Ciężko będzie go uzyskać komuś, kto dla banku jest niewiarygodny. Co robić, by nie mieć z tym problemu? Postanowiliśmy zapytać o to BIK.
Poprosilimy Biuro Informacji Kredytowej o kilka wskazówek dotyczących tego jak budować pozytywną historię kredytową (scoring) bez ryzyka, że przypadkiem coś popsujemy. W odpowiedzi zwrotnej otrzymaliśmy cztery główne wytyczne, które mają największy wpływ na ocenę punktową (dobrą lub złą).
1. Jakość kredytów
To z pewnością najbardziej oczywista dla każdego kwestia. Regularnie spłacane zobowiązania podnoszą ocenę punktową. Osoba, która nie miała w przeszłości problemów z kredytami nie powinna mieć ich również w przyszłości.
Po drugiej stronie stoją jednak ci, którzy płacą raty nieregularnie lub mieli jakieś zaległości – taki klient jest mniej wiarygodny i to znacznie obniża jego scoring.
2. Aktywność kredytowa
Wbrew powszechnej opinii osoba, która nigdy wcześniej nie brała kredytu wcale nie jest wiarygodnym, ani dobrym kredytobiorcą. BIK powyższa ocenę tym, którzy są aktywni od dawna i regularnie (to nie oznacza, że za często) korzystają z dostępnych im limitów i pożyczek.
Jeżeli, ktoś właśnie pomyślał, że od dziś trzeba wszystko kupować na raty to się myli – duża ilość zapytań o kredyt obniża scoring i w żaden sposób nie poprawia aktywności kredytowej.
3. Wykorzystanie limitów kredytowych
Rzecz bardzo ciekawa. Wielu doradców finansowych poleca swoim klientom założenie karty kredytowej lub otwarcie limitu debetowego w koncie jeszcze na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny. Niewielu jednak mówi o tym jaki limit wybrać. Nie może być on za mały, ponieważ jego wysokie wykorzystanie może znacznie obniżyć scoring – dla banku może to być informacja o tym, że masz problemy z płynnością finansową co bezpośrednio zwiększa ryzyko kredytowe.
Niskie wykorzystywanie dostępnych środków natomiast znacznie podwyższa scoring.
4. Wnioskowanie o kredyty
Im częściej składasz wniosek o kredyt, tym trudniej będzie Ci go uzyskać. Każde zapytanie do BIK (bank może je wysłać tylko i wyłącznie za Twoją zgodą) dokonane w krótkim odstępie czasu obniża ocenę scoringową.
„Pokaż bankowi, że kredyt Ci niepotrzebny”
Takie powiedzenie pojawia się często w rozmowach Kowalskiego z Nowakiem na temat kredytów. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki od Biura Informacji Kredytowej jest w tym dużo prawdy. Jeżeli bank będzie pewny, że poradzisz sobie bez kredytu to dostaniesz go bez problemu. Wszystko opiera się o ocenę ryzyka.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.