2. Wypełnij wniosek i wpis do ewidencji CEIDG
Po podjęciu ważnych decyzji, które dotyczą formy i rodzaju działalności, przedsiębiorca może przejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl) i rozpocząć wypełnianie darmowego wniosku rejestracyjnego CEIDG-1. Przedtem warto jednak przeczytać instrukcję opracowaną przez CEIDG.
Nowa pula środków do wykorzystania w 2015 roku. Dowiedz się więcej
W formularzu CEIDG-1 przedsiębiorca podaje między innymi swoje dane osobowe, nazwę firmy, siedzibę i zakres działalności, datę rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz formę opodatkowania. Poprzez system CEIDG zarejestrowany przedsiębiorca wysyła również automatyczne zgłoszenie do:
- ZUS-u (jako nowy płatnik składek)
- Urzędu Skarbowego (jako podatnik, który występuje o nadanie lub potwierdzenie numeru NIP i ewentualnie zgłasza formę opodatkowania oraz chęć rozliczania podatku VAT)
- Głównego Urzędu Statystycznego (jako podmiot, dla którego trzeba nadać lub potwierdzić numer REGON)
Warto wiedzieć: nie wszyscy przedsiębiorcy mogą samodzielnie wysłać wniosek rejestracyjny przez Internet. Taka opcja jest dostępna dla osób, które posiadają podpis elektroniczny lub potwierdzony profil na platformie ePUAP.
Dlatego większość przedsiębiorców po wypełnieniu i wydrukowaniu wniosku CEIDG-1 udaje się do gminy, aby potwierdzić swoją tożsamość i złożyć podpis (tę czynność trzeba wykonać w trakcie następnych 7 dni). Zamiast drukowania wniosku można zapisać kod weryfikacyjny i podać tę informację urzędnikowi. Wówczas pracownik gminy sam odszuka złożony wniosek w systemie elektronicznym CEIDG. Po otrzymaniu potwierdzenia, które mówi, że wniosek CEIDG-1 został przyjęty, można już rozpoczynać wykonywanie działalności gospodarczej. Wpis do rejestru przedsiębiorców będzie wykonany najpóźniej w następnym dniu roboczym.
Czytaj dalej » 3. Wizyta w ZUS-ie i złożenie wymaganych deklaracji »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.