Niewiele osób wie o istnieniu takiej dopłaty państwowej jak ulga na prąd. Dofinansowanie pozwalające obniżyć rachunki za energię elektryczną są powiązane z ulgą mieszkaniową i jest kierowana do mniej zamożnych.
Rachunki dotyczce mediów (m.in. prądu, gazu i wody), są poważnym obciążeniem dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Wiele takich rodzin może skorzystać z rządowej dopłaty do rachunków za energię elektryczną. Wspomniane dofinansowanie nie jest wysokie. Może mieć ono jednak pewne znaczenie dla osób, które z trudem pokrywają wszystkie niezbędne wydatki. Dlatego w kolejnym artykule z naszego cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia”, prezentujemy kluczowe informacje na temat tzw. dodatku energetycznego.
Dopłata do prądu jest powiązana z dodatkiem mieszkaniowym
Zasady funkcjonowania dodatku energetycznego zostały uregulowane w ustawie prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. Wspomniany akt prawny wskazuje, że dodatek energetyczny jest przyznawany tzw. odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Do tej kategorii zalicza się każda osoba samotna lub rodzina, która jednocześnie:
- jest uprawniona do otrzymywania dodatku mieszkaniowego
- posiada aktualną umowę z zakładem energetycznym
- zamieszkuje w miejscu, do którego jest dostarczany prąd
Według obowiązujących przepisów, dodatek energetyczny jest ściśle powiązany z dodatkiem mieszkaniowym. Zasady przyznawania tego drugiego świadczenia obszernie opisaliśmy w jednym w naszych wcześniejszych artykułów.
Zobacz, kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy »
Ogólnie rzecz ujmując, dodatek mieszkaniowy (oraz dodatek energetyczny) przysługuje osobie samotnej lub rodzinie, która w trzech ostatnich miesiącach uzyskała dochód netto nie większy niż:
- 175% najniższej emerytury (1540,79 zł w październiku 2015 r.) - limit dotyczący osób samotnych
- 125% najniższej emerytury w przeliczeniu na członka rodziny (1100,56 zł w październiku 2015 r.) - limit dotyczący rodzin
Przejdź na drugą stronę i sprawdź jakie mieszkania kwalifikują się do dopłaty »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.