Osoba, która utraciła pełną zdolność do pracy, zwykle musi poddać się rehabilitacji i zaakceptować obniżkę wynagrodzenia. W takiej sytuacji można liczyć na pomoc ZUS-u w formie zasiłku wyrównawczego.
Po utracie penej zdolności do pracy na wskutek choroby zawodowej lub wypadku, zwykle potrzebna jest rehabilitacja. Czas poświęcony na zabiegi lecznicze, może uniemożliwiać pracownikowi zatrudnienie w pełnym wymiarze. Trzeba również pamiętać, że osoba nieposiadająca pełnej zdolności do pracy, ma ograniczone możliwości zarobkowania. W interesie państwa, leży powrót pracowników do pełnego zdrowia. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca specjalny zasiłek wyrównawczy dla osób poddających się rehabilitacji. Takie świadczenie kompensuje obniżkę wynagrodzenia związaną z rehabilitacją. Zasiłku wyrównawczego nie otrzyma jednak każdy zatrudniony. W kolejnym poradniku z cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia” tłumaczymy, komu przysługuje dopłata do pensji.
Na wyrównanie niższej pensji może liczyć wyłącznie „etatowiec”
Kluczowe informacje o zasiłku wyrównawczym, znajdziemy w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ten sam akt prawny reguluje również zasady przyznawania i wypłaty zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Sprawdź, jakie są zasady przyznawania i wypłaty zasiłku chorobowego »
Zobacz, kto po zasiłku chorobowym może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne »
Wspomniana ustawa zasiłkowa wskazuje, że osoba wnioskująca o zasiłek wyrównawczy, powinna spełnić kilka warunków. Pierwszym wymogiem jest status pracownika. Pod pojęciem „pracownika” trzeba rozumieć tylko osobę zatrudnioną w ramach umowy o pracę (etatu). Na zasiłek wyrównawczy nie może liczyć m.in. przedsiębiorca, bezrobotny, emeryt i rencista. Wyrównującego dodatku do pensji nie otrzyma również osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej (niezależnie od oskładkowania). Warto również nadmienić, że pracownik zmagający się ze skutkami wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, uzyska zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. W pozostałych przypadkach, wspomniane świadczenie wypłaca się z ubezpieczenia chorobowego.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
W ramach zasiłku wyrównawczego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wymaga również spełnienia następujących warunków:
- pracownik posiada zmniejszoną zdolność do pracy i nie jest uprawniony do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
- osoba wnioskująca o wsparcie, jest zatrudniona w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej albo na specjalnym etacie dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy
- pensja pracownika podczas rehabilitacji jest niższa od kwoty stanowiącej podstawę do obliczania zasiłku chorobowego
Warto nadmienić, że o potrzebie skierowania pracownika na rehabilitację, decyduje lekarz orzecznik ZUS albo wojewódzki ośrodek medycyny pracy. Zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, samo poddanie się rehabilitacji lub obniżenie pensji, nie jest podstawą do wypłaty opisywanego zasiłku. Pracownik powinien otrzymać zasiłek, jeżeli ZUS stwierdzi, że jest widoczny związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poddaniem się rehabilitacji i obniżką pensji. Taki punkt widzenia zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. (sygnatura akt - I UK 243/14).
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się ile możesz otrzymywać zasiłek wyrównawczy »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.