Refundacja leków przez państwo jest dużym wsparciem finansowym dla wielu schorowanych osób. Warto poznać zasady takiej pomocy. Czy każdy może liczyć na refundowane leki?
Nowy rzd zapowiedział wprowadzenie zmian w zasadach refundacji leków. Ta obietnica dotyczy m.in. darmowych lekarstw dla osób, które ukończyły 75 lat i posiadają niskie dochody (do 130% minimalnej emerytury). Na ewentualne zmiany w zasadach refundacji leków, trzeba będzie jednak poczekać. Warto wiedzieć, że już teraz niektóre medykamenty są dostępne za darmo. W przypadku innych lekarstw i wyrobów medycznych, obowiązuje tylko częściowa odpłatność. Zasady działania systemu refundacyjnego, nie są łatwe do zrozumienia. Dlatego w kolejnym artykule z naszego cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia” tłumaczymy, kto nie musi płacić pełnej ceny za potrzebne produkty medyczne.
Na liście refundowanych wyrobów znajdują się nie tylko leki …
Państwowy system refundacji ma na celu zwiększenie dostępu do medykamentów i ograniczenie kosztów ponoszonych przez pacjentów. Wszystkie produkty objęte refundacją mają stałe ceny, które wcześniej zostały wynegocjowane z firmami farmaceutycznymi. Dzięki temu można łatwiej oszacować koszty refundacji dla państwa.
Wbrew pozorom, na liście refundacyjnej znajdują się nie tylko lekarstwa. W ramach refundacji, państwo pokrywa też całkowity lub częściowy koszt zakupu środków dietetycznych oraz innych wyrobów medycznych. W obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 roku, które dotyczy refundowanych produktów, znajdziemy między innymi takie pozycje jak: paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi, opatrunki oraz preparaty mlekozastępcze dla dzieci z alergią pokarmową.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Na podstawie recepty wydanej przez lekarza współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia, refundacji podlegają następujące artykuły:
- leki, produkty dietetyczne oraz wyroby medyczne, które są dostępne na podstawie wskazania lekarza
- leki sporządzane na podstawie recepty (jeżeli na liście refundacyjnej nie przewidziano gotowego leku doustnego, który ma odpowiednią dawkę)
- leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, które zostały sprowadzone z zagranicy w ramach importu docelowego.
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które nie są wprowadzone do obrotu w Polsce
Prawo do korzystania z refundacji mają wszystkie osoby, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. To kryterium nie dotyczy jednak wybranych pacjentów. Niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego, z refundacji mogą korzystać:
- osoby zamieszkałe w Polsce, posiadające obywatelstwo polskie i uzyskujące dochody niższe od limitu ustalonego w ustawie o pomocy społecznej
- obywatele polscy przed ukończeniem 18 roku życia
- wszystkie kobiety zamieszkałe na terenie Polski, które znajdują się w okresie ciąży, porodu i połogu)
Warto nadmienić, że od 1 października 2015 roku limit dochodów, który uprawnia do bezwarunkowej refundacji leków to 634 zł/m-c (osoba samotna) oraz 514 zł/m-c w przeliczeniu na członka rodziny (patrz punkt 1 powyżej). Podane limity dotyczą dochodów netto, czyli kwot uzyskanych po odliczeniu podatku dochodowego, składek na ubezpieczenia społeczne oraz niektórych świadczeń z opieki społecznej (np. zasiłku celowego i jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego).
Przejdź na kolejną stronę i dowiedz się, ile refundacji można otrzymać »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.