A A A
drukuj

To już ostatnia okazja na kredyt z niskim wkładem!

Data publikacji: 2014.12.02 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4.0/5

Wciąż można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 95% domu lub mieszkania. Ta sytuacja zmieni się już za miesiąc.

Fot: kredyty z niskim wkladem wlasnym

"summary">Nie wiesz, który bank
ma najlepszą ofertę? Sprawdź 

Osoby, które planują zakup mieszkania z niskim wkładem własnym powinny złożyć wniosek kredytowy do 31 grudnia. Od początku przyszłego roku zmienią się bowiem zasady kredytowania nieruchomości. Jest to efekt decyzji podjętych przez KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego zamierza zredukować udział nowych kredytów z niewielkim wkładem. Przy okazji zmniejszy się też liczba Polaków, którzy będą mieli szansę na własne „M”.

Za miesiąc wymagania banków wzrosną dwukrotnie …

Najbliższe zmiany na rynku kredytowym są związane z Rekomendacją S IV. W ramach tego dokumentu KNF przedstawił wytyczne dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Jedno z takich zaleceń dotyczy wkładu własnego. Od 1 stycznia 2015 r. minimalny poziom wnoszonych środków będzie wynosił 10% wartości kredytowanego domu lub mieszkania (patrz poniższa tabela). To oznacza dwukrotne podniesienie limitu, który został wprowadzony 1 stycznia 2014 r. Wnioski o kredyt złożone do końca bieżącego miesiąca powinny być jeszcze rozpatrywane na wcześniejszych zasadach (wkład min. 5%). Każdy bank może jednak ustalić inną (tj. wcześniejszą) datę. W rozmowie z doradcą bankowym warto zapytać o tę kwestię.

Nie wiesz, czy przeznaczyć środki z kredytu na zakup
czy na budowę dowolnej nieruchomości?
Decyzja należy tylko do Ciebie

Wymagania dotyczące wkładu własnego zostaną zaostrzone również w kolejnych latach. Po 1 stycznia 2016 r. kredytobiorcy będą musieli wnieść kwotę stanowiącą przynajmniej 15% wartości domu lub lokalu. Wraz z dniem 1 stycznia 2017 r. analogiczny limit wzrośnie do 20%. Na szczęście KNF przewidział pewien wyjątek od restrykcyjnych zasad. Po 1 stycznia 2016 r. kredyt z wkładem 10% będzie dostępny m.in. dla osób, które wykupią dodatkowe ubezpieczenie (patrz poniższa tabela). Większość banków już teraz wymaga zakupu takiej polisy, jeżeli klient wniósł wkład niższy od 20%.

Rekomendacja S IV: wymagania dotyczące minimalnego poziomu wkładu własnego przy kredytowaniu domów i mieszkań
Okres obowiązywania wymagań Opis wymagań
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Kredytobiorca musi wnieść wkład wynoszący przynajmniej 5% wartości domu lub mieszkania.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. Kredytobiorca musi wnieść wkład wynoszący przynajmniej 10% wartości domu lub mieszkania.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. Kredytobiorca musi wnieść wkład wynoszący przynajmniej 15% wartości domu lub mieszkania. 
Wyjątek do tej zasady: Udzielenie kredytu na 90% nieruchomości dozwolone po wykorzystaniu jednego z wymienionych zabezpieczeń:
  • ubezpieczenia niskiego wkładu (tzn. brakujących 5%)
  • zastawu na papierach Skarbu Państwa lub NBP
  • blokady środków na rachunku bankowym
Od 1 stycznia 2017 r. Kredytobiorca musi wnieść wkład wynoszący przynajmniej 20% wartości domu lub mieszkania. 
Wyjątek do powyższej zasady: Udzielenie kredytu na 90% nieruchomości dozwolone po wykorzystaniu jednego z wymienionych zabezpieczeń:
  • ubezpieczenia niskiego wkładu (tzn. brakujących 10%)
  • zastawu na papierach Skarbu Państwa lub NBP 
  • blokady środków na rachunku bankowym

Styczniowa zmiana wymagań banków będzie miała spore konsekwencje dla osób zaciągających kredyty hipoteczne.

Ile wyniesie wkład własny dla kredytu w Twoim mieście?
Czytaj więcej na kolejnej stronie »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus