A A A
drukuj

Pożyczka odnawialna. Jak to działa?

Data publikacji: 2014.09.23 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
2.1/5

Pożyczka odnawialna to nowość na naszym rynku, a już skorzystało z niej wielu naszych czytelników. Jak działa? 

Fot: jak działa pożyczka odnawialna?

"summary">Sprawdź odnawialną pożyczkę

Pożyczka odnawialna działa podobnie do limitu kredytowego w rachunku - spłata raty powoduje, że do dyspozycji znów jest pełna kwota pożyczki.

Takie rozwiązanie oferuje Vanquis Bank.

Nieprzewidziane wydatki? Brakuje „do pierwszego”? Znamy to.

Vanquis Bank to instytucja finansowa, która proponuje rozwiązania finansowe w postaci produktów kredytowych o charakterze odnawialnym, tj. karty kredytowej, pożyczki odnawialnej oraz linii kredytowej. Co to takiego? Odnawialna pożyczka daje możliwość wielokrotnego zadłużania się i spłaty w ramach przyznanego przez bank limitu. Gdy pożyczka jest terminowo spłacana, klient ma możliwość jej ponownego wykorzystania. Dzięki takiej konstrukcji klient ma dostęp do dodatkowej gotówki.

W bardzo dużym uproszczeniu konstrukcja tego produktu przypomina limit kredytowy w rachunku. W przypadku pożyczki odnawialnej Vanquis Banku limit początkowy wynosi od 1100 złotych do 5500 złotych. Zależy on od zadeklarowanego okresu spłaty.

Oprocentowanie nominalne w skali roku wynosi 16 proc. Dodatkowo płaci się 9,95 zł lub 19,95 zł miesięcznie za korzystanie z limitu kredytowego. Wysokość opłaty zależna jest od ryzyka kredytowego klienta.

Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony. Klient deklaruje preferowany okres spłaty zadłużenia. Wtedy wybierana jest kwota maksymalnego limitu kredytowego, który może być udzielony klientowi. Każda spłacona kwota powiększa limit kredytowy, z którego Klient może ponownie korzystać.

Pożyczka w formie odnawialnej pozwali na lepszą kontrolę budżetu domowego i bieżącą weryfikację wydatków. 

Przypomnijmy, że:

  • odsetki płacone są tylko od aktualnie wykorzystanej kwoty limitu kredytowego
  • w każdym momencie można spłacić wyższą kwotę niż wskazana kwota minimalna i w ten sposób skrócić okres spłaty limitu.
  • klient może skorzystać z opcji odroczenia płatności, która jest swego rodzaju wakacjami kredytowymi

Na szczególną uwagę zasługuje właśnie Opcja Odroczenia Płatności. Pozwala ona przerwać spłacanie zobowiązania na pewien czas.

Chcę odroczyć spłatę - jak to wygląda w praktyce? 

Dostępne są trzy warianty odroczenia płatności. Pierwszy to znany również z produktów innych banków model wakacji kredytowych. Bez podawania przyczyny, tłumaczenia, po co, dlaczego można przez miesiąc nie spłacać raty. Bank jednak cały czas nalicza odsetki. Zaletą takiego modelu w przypadku Vanquis Banku jest to, że choć przez miesiąc można nie spłacać raty, to jednocześnie dostępny jest limit kredytowy.

W ramach Opcji Odroczenia Płatności dostępne jest też Zamrożenie Płatności. To wariant, z którego można skorzystać w określonych przypadkach losowych. Jeżeli klientowi np. rodzi się dziecko, bierze rozwód albo kupuje mieszkanie, potrzebuje pieniądze na inne cele niż spłata raty. W takiej sytuacji przez dwa miesiące może nie regulować zobowiązania wobec Vanquis Banku.

Jednak bez wątpienia szczególnie ciekawy jest wariant Zamrożenia Rachunku. W momencie szczególnie trudnej sytuacji finansowej, związanej np. z chorobą, przypadkiem losowym, który jest następstwem katastrofy albo utraty pracy, można nie spłacać zobowiązania nawet przez rok. W tym wypadku bank nie nalicza odsetek ani dodatkowych opłat.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus