Karny podatek wynoszący aż 75% to tylko jedna z sankcji
Jeśli wszystkie okoliczności świadczą przeciwko podatnikowi, to stoi on na przegranej pozycji w konfrontacji z fiskusem dotyczącej zatajonych dochodów. W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę konieczność poniesienia sankcji przewidzianych przez prawo. Do tych sankcji zaliczamy:
- obowiązek zapłacenia podatku wynoszącego w danym roku 75% nadwyżki wydatków nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi
- sankcje karno - skarbowe polegające na grzywnie wynoszącej do 720 stawek dziennych lub pozbawieniu wolności (możliwe jest zastosowanie obydwu tych kar w przypadku sporych nadużyć)
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Jeden ze sposobów na złagodzenie sankcji podatkowych to wskazanie przez podatnika, że nieopodatkowana kwota pochodzi z darowizny lub prywatnej pożyczki. Takie wiarygodne powołanie się na darowiznę albo pożyczkę, może skutkować zastosowaniem przez fiskusa niższej sankcyjnej stawki podatku (20% zamiast 75%). Warto również pamiętać, że w przypadku zatajonej pożyczki lub darowizny, stawka sankcyjna na poziomie 20% podstawy będzie dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych, a nie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Innym sposobem na obniżenie ciężaru opodatkowania jest udowodnienie lub uprawdopodobnienie, że dochody/przychody pochodzą z określonego źródła uwzględnionego w ramach podatku PIT (np. najmu prywatnego). W takim przypadku, podatnik zapłaci standardowy PIT określony przez ustawę dla danego źródła dochodu/przychodu i powiększony o odsetki. Zgodnie z nowymi zasadami, stawka sankcyjna PIT (75%) jest stosowana tylko wtedy, gdy istnienie nieujawnionych przychodów lub dochodów nie stanowi wątpliwości, a podatnik nie potrafi bliżej sprecyzować ich źródła.
Z punktu widzenia nierzetelnego podatnika, najbardziej optymistycznym scenariuszem jest otrzymanie decyzji ustalającej wymiar zaległego podatku PIT już po przedawnieniu zobowiązań wynikających z nieujawnionych przychodów lub dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że termin przedawnienia wspomnianych zobowiązań upływa dopiero po pięciu latach od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.