Klimatyzacja oraz skrócenie czasu pracy zależy tylko od pracodawcy
Podczas największych upałów czasem możemy usłyszeć wypowiedzi przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) apelujących do pracodawców o szybsze wypuszczenie pracowników do domu. Warto zdawać sobie sprawę, że takie zalecenia PIP-u nie mają mocy wiążącej, a decyzja dotycząca skrócenia czasu pracy podczas uciążliwych upałów zależy od pracodawcy. Nic nie wskazuje, że ta zasada zmieni się w najbliższym czasie. Warto wiedzieć, że obowiązek skrócenia czasu pracy podczas upałów, dotyczy tylko jednej wyjątkowej sytuacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik młodociany nie może wykonywać swoich obowiązków, jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność jest większa niż 65%.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
W odniesieniu do pozostałych (pełnoletnich) pracowników, przepisy nie przewidują maksymalnych limitów temperatury powietrza. Warto również wiedzieć, że pracodawcy nie są zobligowani do instalowania klimatyzacji w biurach lub halach produkcyjnych. Zastosowanie takich urządzeń zależy od dobrej woli przedsiębiorcy. Firma używająca klimatyzacji, powinna dbać o dobry stan wykorzystywanych urządzeń i chronić je np. przed zagrzybieniem.
Pewne wskazówki dla pracodawców zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ten akt normatywny wskazuje, że pomieszczenia pracy muszą być zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem. Obowiązkowym elementem takich zabezpieczeń powinny być żaluzje lub rolety na oknach. Minister Pracy i Polityki Socjalnej nie zaproponował jednak innych rozwiązań poprawiających komfort pracy zatrudnionych osób. Dlatego decydujące wydają się możliwości finansowe pracodawcy. Warto pamiętać, że Państwowa Inspekcja Pracy zawsze ocenia konkretną sytuację na miejscu zatrudnienia i może dość szeroko interpretować ogólne przepisy (na korzyść pracownika).
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.