Od początku 2016 r. na terenie Polski działa system bezpłatnej pomocy prawnej. Niedawno wprowadzono zmiany ustawowe, które mają poprawić działanie wspomnianego systemu i uczynić go bardziej dostępnym dla Polaków.
W sierpniu 2015 roku Sejm przyjął ustawę uruchamiająca system bezpłatnej pomocy prawnej. Na naszym portalu dokładnie opisywaliśmy zasady wspomnianego systemu. Nie do końca działał on zgodnie z założeniami. Właśnie dlatego aktualny rząd postanowił rozszerzyć zakres świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. W prace dotyczące wspomnianej zmiany, zaangażował się również Prezydent RP oraz Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Na wskutek działalności wszystkich wymienionych instytucji, posłowie w połowie czerwca 2018 r. zaakceptowali zmiany zasad bezpłatnej pomocy prawnej. Nowe rozwiązania są bardziej korzystne dla osób, których po prostu nie stać na pomoc prawnika. Kolejną nowością jest wprowadzenie dwóch darmowych usług - mediacji oraz poradnictwa obywatelskiego.
Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Począwszy od 2019 r. darmową pomoc otrzyma każdy ubogi Polak
Wprowadzenie bezpłatnej pomocy prawnej na początku 2016 roku, generalnie rzecz biorąc spotkało się z pozytywnym przyjęciem zainteresowanych osób i organizacji (m.in. pozarządowych). Czasem pojawiały się jednak krytyczne głosy. Wprowadzonemu systemowi darmowej pomocy prawnej zarzucano, że nie jest on przeznaczony dla wszystkich niezamożnych Polaków. Wedle ustawy przyjętej latem 2015 roku, bezpłatna pomoc prawnika została zarezerwowana dla osób:
- w wieku ponad 65 lat (bez dodatkowych wymogów)
- w wieku do 26 lat (bez dodatkowych wymogów)
- znajdujących się w ciąży
- pobierających w trakcie poprzednich 12 miesięcy dowolne świadczenie z pomocy społecznej i nie zobowiązanych do zwrotu wspomnianego świadczenia
- posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny
- znajdujących się w sytuacji zagrożenia lub poszkodowanych na wskutek klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej (pomoc takim osobom może być udzielana po złożeniu odpowiedniego oświadczenia przez poszkodowanego lub zagrożonego)
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Warto wiedzieć, że opisywane powyżej zasady będą obowiązywały jeszcze do końca 2018 r. Wraz z początkiem nowego roku, wejdzie w życie przepis wskazujący, że do uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej jest uprawniona każda osoba, która złoży oświadczenie o niemożności pokrycia kosztu usług prawnika. Takie oświadczenie ma być przechowywane przez trzy kolejne lata, aby możliwa była ewentualna kontrola zasadności udzielenia darmowej pomocy.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, o co poszerzono darmową pomoc prawną »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.