Od 17 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady wycinki drzew. Zmodyfikowane przepisy są bardziej restrykcyjne. Warto sprawdzić na czym polegają zmiany i kto ma prawo do wycinki.
Liberalizacja zasad wycinki drzew na pocztku 2017 roku wzbudziła duże kontrowersje. Szybko okazało się, że nowe przepisy są przyczyną bardzo dużego wzrostu liczby wycinanych drzew. Ofiarą drwali padały nawet drzewa mogące uchodzić za pomniki przyrody. W odpowiedzi na społeczne protesty i kontrowersje, rząd postanowił ponownie zaostrzyć przepisy dotyczące wycinania drzew. Takie nowe regulacje obowiązują już od 17 czerwca 2017 r. Zmiany prawne mogą odczuć zarówno przedsiębiorcy, jak prywatni posiadacze gruntów. W związku z tym, przygotowaliśmy specjalny poradnik w ramach cyklu „Poznaj swoje prawa”, który tłumaczy nowe zasady wycinki drzew.
Zmniejszyły się obwody drzew wycinanych bez formalności
Poprzednie przepisy (z początku 2017 r.) ucieszyły wiele osób planujących wycinkę drzew. Trudno się temu dziwić, gdyż ustawa uchwalona 16 grudnia 2016 r. znosiła konieczność uzyskiwania pozwolenia na wycinkę, gdy taka czynność nie miała związku z działalnością gospodarczą właściciela działki. Dlatego osoby nieprowadzące firmy, mogły swobodnie wycinać nawet drzewa, których obwód w innych sytuacjach wymagał uzyskiwania pozwolenia.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Warto również dodać, że na początku 2017 r. znacząco wzrosły obwody drzew, których wycięcie nie wymagało pozwolenia (również dla właścicieli działek prowadzących wycinkę w związku z działalnością gospodarczą). W przypadku większości gatunków drzew, taki limit wycinkowy wzrósł z 25 cm (mierzonych na wysokości 5 cm) do 50 cm (pomiar na wysokości 130 cm). Mieliśmy zatem do czynienia z ponad dwukrotnym wzrostem obwodu drzewa, którego wycięcie nie wymagało pozwolenia. Kolejnym kontrowersyjnym rozwiązaniem była dwukrotna obniżka kary za usunięcie drzewa bez zgody gminy.
Przepisy wprowadzone 17 czerwca 2017 r. przywracają bardziej restrykcyjne limity obwodu drzew, które można wyciąć bez akceptacji gminy. Takie graniczne obwody dla właścicieli działek (zarówno osób prywatnych jak i firm) wynoszą:
- topole, wierzby, klony jesionolistne oraz klony srebrzyste - 80 cm
- kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe oraz platany klonolistne - 65 cm
- pozostałe gatunki drzew - 50 cm
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Co ważne, obwód drzewa przeznaczonego do wycinki, znów trzeba mierzyć na wysokości 5 cm od podłoża. Jeżeli pomiar wskazuje na przekroczenie granicznego obwodu (patrz powyższa lista), to właściciel działki jest zobowiązany do zgłoszenia zamiaru wycinki w urzędzie gminy. Gmina po przyjęciu zgłoszenia, w ciągu kolejnych 21 dni powinna wysłać urzędnika, który potwierdzi pomiar pnia i określi gatunek drzewa. W trakcie kolejnych 14 dni od takich oględzin, urząd gminy może zgłosić swój ewentualny sprzeciw wobec planów wycinki. Upływ dwutygodniowego terminu bez sprzeciwu urzędu będzie oznaczał tzw. milczącą zgodę urzędników na wycinkę. Po otrzymaniu takiej zgody, właściciel działki może już szykować narzędzia i przystępować do wycinki.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, kiedy urzędnicy mogą zablokować wycinkę »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.