A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak walczyć z wysokimi rachunkami za ogrzewanie?

Data publikacji: 2018.03.13 godz. 09:44

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Administrator budynku powinien wyjaśnić zasady rozliczeń
Wybrana metoda rozliczeń ciepła powinna zostać wprowadzona na podstawie wewnętrznego regulaminu. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, taki regulamin musi zostać zaakceptowany poprzez uchwałę właścicieli lokali. O przyjęciu regulaminu rozliczania kosztów ciepła w budynkach należących do spółdzielni, decydują władze wspomnianej instytucji (zgodnie ze statutem). Użytkownicy lokali powinni zostać powiadomieni o wprowadzeniu wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła w ciągu 14 dni od rozpoczęcia jego stosowania. Warto dodać, że taki regulamin bardzo często uwzględnia również zasady rozliczania ciepłej wody użytkowej.
Wątpliwości dotyczące rozliczeń zużycia ciepła, muszą być zgłaszane do podmiotu administrującego budynkiem (np. spółdzielni mieszkaniowej lub zarządu lokali komunalnych). Na wniosek właściciela lub użytkownika mieszkania, rozliczenie powinno być sprawdzone pod kątem pomyłek. Jeżeli błędy obliczeniowe nie zostały wykryte, a osoba płacąca za ogrzewanie ma uwagi co do sposobu i wiarygodności rozliczeń, to spór może zakończyć się w sądzie cywilnym. Trzeba pamiętać, że zgodnie z powszechną zasadą prawa cywilnego, ciężar dowodu będzie spoczywał na osobie kwestionującej sposób rozliczania zużycia ciepła.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

System podzielników często jest przyczyną kontrowersji …
Warto wspomnieć, że wysokie koszty ogrzewania mieszkań w budynkach wielorodzinnych niekiedy są związane z wadami systemu rozliczeń opierającego się na podzielnikach. Ze względu na swoją niedokładność i zawodność, jest on coraz rzadziej używany w krajach Europy Zachodniej. Podzielniki montowane na kaloryferach mogą windować koszty zużycia ciepła na przykład wtedy, gdy zostały umieszczone blisko kuchenki elektrycznej/gazowej albo wanny napełnianej gorącą wodą. Tę kwestię warto brać pod uwagę przy zakupie kolejnego lokalu. Obecność nowoczesnego ciepłomierza w takim lokum, może zaoszczędzić właścicielowi wielu kłopotów.

Uwaga: nie można ogrzewać mieszkania kosztem sąsiadów
Kolejną ciekawą kwestią jest wpływ zachowania sąsiadów na zużycie energii cieplnej w lokalu. Dość często można spotkać się z sytuacją, w której jeden lokator poprzez utrzymywanie niedogrzanego mieszkania, naraża na straty finansowe swoich sąsiadów. Z takim zachowaniem trzeba walczyć powiadamiając właściciela budynku lub jego zarządcę. Orzecznictwo sądów powszechnych wskazuje, że można wymusić na oszczędnym sąsiedzie odpowiedni poziom ogrzewania lokalu. Taki limit ustalany np. przez wspólnotę mieszkaniową, może zostać wyrażony jako minimalna liczba Gigadżuli energii do zużycia w sezonie grzewczym.

Oszczędzanie ciepła to zadanie dla użytkownika lokalu …
W ramach podsumowania warto przypomnieć, że wysokość rachunków za ogrzewanie zależy również od zachowania użytkownika lokalu. Nadal często spotykane są takie złe nawyki jak na przykład:

  • mocne zasłanianie kaloryferów przez zasłony i firanki
  • długie wietrzenie lokali z włączonym kaloryferem
  • utrzymywanie temperatury w lokalu znacznie wyższej od optimum (20 - 21 stopni Celsjusza)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

W nawiązaniu do tej ostatniej kwestii warto wspomnieć, że obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień Celsjusza, przeciętnie skutkuje spadkiem kosztów ogrzewania o 6% (przez cały sezon grzewczy).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus