A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Eksmisje ze spółdzielni będą trudniejsze?

Data publikacji: 2018.02.07 godz. 12:54

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Pozytywne dla lokatorów zmiany dotyczą także innych kwestii
Trzeba wspomnieć, że korzyści z nowych przepisów odniosą nie tylko zadłużeni lokatorzy mieszkań spółdzielczych. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. wprowadza bowiem szereg innych rozwiązań, które są bezpośrednio korzystne dla spółdzielców albo zmieniają sposób funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych na bardziej efektywny i demokratyczny. W tym kontekście można wymienić między innymi następujące zmiany:

  • likwidację instytucji członków oczekujących i uzależnienie członkostwa w spółdzielni od posiadania w niej: spółdzielczego/własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wyodrębnionego mieszkania, roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu lub roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
  • wyłączenie spod egzekucji komorniczej środków, które właściciele i użytkownicy mieszkań przekazali spółdzielni w celu uregulowania należności za media (zajmowanie przez komornika takich wpłat wcześniej skutkowało np. wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej lub cieplnej)
  • zmuszenie spółdzielni do rozliczenia funduszu remontowego z właścicielami mieszkań należących obecnie do wspólnoty mieszkaniowej (zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, takie osoby powinny mieć udział w funduszu remontowym spółdzielni, na poczet którego wcześniej wpłacały środki - zobacz wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. - sygnatura akt K 60/13)
  • wprowadzenie możliwości uczestniczenia w walnym zebraniu spółdzielców poprzez pełnomocnika (uwaga: przepisy wskazują, że pełnomocnik może reprezentować tylko jedną osobę)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Warto dodać, że w ramach zmian obowiązujących od września 2017 r. uniemożliwiono również prowadzenie kontroli działania spółdzielni (tzw. lustracji) przez osoby pełniące ważne funkcje w innej spółdzielni mieszkaniowej. Takie rozwiązanie ma wyeliminować praktyki polegające na tym, że osoby należące do środowiska spółdzielczego przymykały oko na nieprawidłowości w spółdzielniach prowadzonych przez swoich znajomych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus