Korzystanie z karty kredytowej nie musi wiązać się z koniecznością płacenia wysokich opłat za zaciągany w ten sposób kredyt. Wystarczy spłacać swój dług wobec banku w ściśle określonym umową terminie, w tak zwanym okresie bezodsetkowym. Czym on jest i jak z niego korzystać?
Klient mający kartę kredytową może korzystać nawet z nieoprocentowanego kredytu w ramach udostępnionego limitu, o ile spłaca pełne zadłużenie w okresie bezodsetkowym, trwającym zwykle od 50 do 60 dni.
Pojęcie okresu bezodsetkowego
Okres bezodsetkowy z języka angielskiego nazywany jest grace period. Ściśle wiąże się on z kartami kredytowymi. Można powiedzieć, że jest to pewien czas, jaki posiadacz karty kredytowej ma od banku na spłacenie rachunków związanych z wydatkami z karty, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów odsetkowych.
W skład okresu bezodsetkowego wchodzą dwa elementy:
- okres rozliczeniowy,
- okres spłaty zadłużenia.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Rozliczenie wszystkich transakcji realizowanych przez klienta banku przy użyciu karty kredytowej najczęściej obejmuje miesięczny okres. Regularnie, w comiesięcznych cyklach bank wylicza kompletne zadłużenie z tytułu karty kredytowej i informuje o nim klienta poprzez wyciąg bankowy - papierowy lub elektroniczny. Trzeba wiedzieć przy tym, że okres rozliczeniowy nie musi pokrywać się z miesiącem kalendarzowym, choć czasem może mieć to miejsce.
Zakończenie cyklu rozliczeniowego nie jest dla konsumenta równoznaczne z obowiązkiem zwrotu wskazanej kwoty pieniędzy do banku. Ma na to czas do zakończenia okresu przewidzianego na spłatę zadłużenia. Jeśli w tym czasie uiści dług do banku, nie zapłaci żadnych odsetek od zadłużenia.
Ile trwa okres bezodsetkowy?
Najczęściej okres bezodsetkowy trwa 50-60 dni. Nie oznacza to jednak, że od chwili wykonanej transakcji kartą kredytową mogą minąć nawet 2 miesiące do momentu koniecznej spłaty. Okres bezodsetkowy zawsze jest liczony od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, bez względu na to, kiedy wykonane są płatności kartą.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Spłata zadłużenia z karty kredytowej
W przypadku, gdy klient spłaci całkowite zadłużenie, powstałe z tytułu korzystania z karty kredytowej w okresie bezodsetkowym, w ogóle nie będzie płacić dodatkowych odsetek do banku. Skorzysta zatem z nieoprocentowanego kredytu. Jeśli jednak nie wystarczy mu wolnych środków finansowych na spłatę całkowitego zadłużenia z karty, musi spłacić co najmniej kwotę minimalną wskazaną przez bank - przeważnie jest to kilka procent liczone od posiadanego zadłużenia z karty. Reszta długu zmieni się po upływie okresu bezodsetkowego w oprocentowany kredyt.
Najgorszym scenariuszem dla klienta jest niezwrócenie nawet kwoty minimalnej zadłużenia z karty kredytowej w okresie bezodsetkowym. W takiej sytuacji po zakończeniu wymienionego okresu bank naliczy oprócz regulaminowych odsetek opłatę za brak spłaty. Wysłany zostanie do klienta monit z prośbą o zwrot pożyczonej kwoty, a zwłoka z jej uiszczeniem może skutkować wypowiedzeniem umowy kredytowej oraz podjęciem windykacji długu.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.