Wybierając się do krajów Unii Europejskiej warto wśród dokumentów mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie choroby lub jakiegoś nieszczęścia leczenie będzie tańsze.
Wyjedżając za granicę rzadko bierzemy pod uwagę czarny scenariusz takiej wyprawy. Tymczasem, jak mówi znane porzekadło, „gdy ktoś ma pecha to i w drewnianym kościele cegła mu na głowę spadnie”. Dlatego dobrze jest mieć w portfelu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Daje nam ona prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych za granicą. Ale uwaga: tylko w 28 krajach Unii Europejskiej (od 1 lipca br. obowiązuje również w Chorwacji) oraz w państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. W tych państwach (w sumie trzydziestu dwóch) w przypadku choroby lub nieszczęścia Polak posiadający kartę EKUZ traktowany jest przez służby medyczne tak samo, jak ich obywatele, więc może korzystać z miejscowej publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jakie obowiązują w państwie, w którym przebywa. Jeżeli nie będziemy mieli karty EKUZ, to nawet w krajach wspólnoty europejskiej traktowani będziemy przez służby medyczne jako obcokrajowcy. A to wiąże się z obowiązkiem pokrywania całości kosztów konsultacji medycznych oraz ewentualnego leczenia.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego funkcjonuje od 2006 roku. Otrzymać ją mogą jedynie osoby, za które płacona jest składka na ubezpieczenie zdrowotne lub które same taką składkę za siebie płacą. Co trzeba zrobić, by ją otrzymać? Jeśli ubiegający się o kartę znajduje się w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, to nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów, a krok pierwszy i w zasadzie jedyny to wypełnienie i dostarczenie do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wniosku o wydanie karty EKUZ. Formularz wniosku można otrzymać na miejscu w oddziale NFZ lub pobrać ze strony internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz Złożyć go można w NFZ osobiście, wysłać pocztą tradycyjną, mailem, faksem lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej. Z reguły kartę EKUZ można załatwić podczas jednej wizyty w oddziale NFZ, ale w okresie wzmożonych wyjazdów zagranicznych należy się liczyć z koniecznością oczekiwania w kolejce. Gdy z jakichś względów osobisty odbiór karty jest niemożliwy, we wniosku trzeba wskazać adres, pod który ma ona zostać wysłana. Karta wydawana jest bezpłatnie. Do jej otrzymania nie jest potrzebne zdjęcie. Okres ważności karty zależy od statusu osoby ubezpieczonej i wynosi od 42 dni (kobiety w okresie połogu) do 5 lat (emeryci). Do tej pory NFZ wydał blisko 10,3 mln kart EKUZ.
Gdy skończy się termin ważności karty, trzeba złożyć nowy wniosek o wydanie następnej. Jeżeli termin ważności karty EKUZ upłynie w czasie, gdy przebywamy za granicą, nową warto wyrobić wcześniej, a na wyjazd zabrać obie. Wypełnić wniosek, złożyć go i odebrać kartę EKUZ może także upoważniona pisemnie osoba trzecia (co jest ważne, gdy osoba starająca się o kartę jest nadal ubezpieczona w NFZ, a przebywa za granicą). W przypadku, gdy się kartę zgubi, należy złożyć do NFZ podanie o wysłanie duplikatu.
O tym, jakie świadczenia zostaną nam udzielone bezpłatnie na podstawie karty EKUZ, a za co jednak będziemy musieli zapłacić, decyduje lekarz. Dlatego po opuszczeniu zagranicznego szpitala, przychodni czy gabinetu lekarskiego publicznej opieki zdrowotnej należy wziąć rachunek za usługę i dokumentację medyczną, a po powrocie do Polski złożyć je w NFZ. Jeśli fundusz potwierdzi, że dokumenty są dowodem wykonanej usługi, chory dostanie zwrot całości lub części poniesionych kosztów. Gdy nie będziemy mieli karty EKUZ, a mamy do niej prawo (jesteśmy ubezpieczeni w NFZ), koszty leczenia trzeba najpierw w całości pokryć z własnej kieszeni, a potem dochodzić od funduszu ich zwrotu. Przeważnie trwa to bardzo długo. W całości z własnych pieniędzy za udzielone nam świadczenie zdrowotne – także wówczas, jeśli miało ono miejsce w jednym z krajów Unii Europejskiej – musimy zapłacić, gdy skorzystamy z usług prywatnych lekarzy. Oni nie honorują karty EKUZ, więc NFZ nie zwróci nam tych kosztów.
Co prawda nie ma obowiązku posiadania karty EKUZ, ale wyjeżdżając za granicę warto ją mieć. Cel wyjazdu w zasadzie nie jest ważny – równie dobrze może to być wyjazd na wczasy czy wycieczkę, jak i odwiedziny babci czy narzeczonej.
Najbardziej aktualne informacje dotyczące zasad wydawania i korzystania z karty EKUZ znajdują się na stronie internetowej NFZ.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.