A A A
drukuj

Kto płaci podatek od sprzedaży samochodu?

Data publikacji: 2013.06.17 godz. 15:00
Ostatnia aktualizacja: 2016.04.20 godz. 13:24
OCENA
3.7/5

Zgodnie z przepisami, wartość rynkowa auta określana jest na podstawie przeciętnych cen takich samych marek i modeli z dnia zawarcia transakcji, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki cen oraz stanu i stopnia zużycia pojazdów. Nie warto więc zaniżać ceny auta, by zapłacić niższy podatek, bo jeśli urząd skarbowy dojdzie do wniosku, że kwota transakcji wpisana w deklaracji PCC-3 znacząco odbiega od wartości rynkowej takich samych marek i modeli aut, to wezwie kupującego do jej podwyższenia, podając jednocześnie szacowaną przez siebie wartość pojazdu. Oczywiście, trzeba będzie wtedy zapłacić też wyższy podatek.

Znajdź ubezpieczenie OC/AC na Twój nowy samochód »

Nieco inaczej sprawa z podatkiem ma się wówczas, gdy kupiony niedawno używany samochód sprzedajemy dalej. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, od końca miesiąca, w którym samochód został kupiony, minęło mniej niż pół roku, a ze sprzedaży auta osiągnęliśmy dochód (bo np. wyremontowaliśmy je i sprzedali drożej niż kupiliśmy), sprzedaż tę trzeba rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT. Obliczając dochód należy od ceny sprzedaży samochodu odjąć poniesione koszty: cenę kupna samochodu, zapłacony podatek PCC, sumę kosztów remontu pojazdu itp. To, co zostanie, jest przychodem, który należy dodać do innych uwzględnianych w rocznym formularzu PIT. Sumuje się on z innymi naszymi przychodami opodatkowanymi według skali 18 albo 32 proc., zależnie pod którą „podpadniemy”. Przychód ten trzeba rozliczyć w zeznaniu, które mamy obowiązek złożyć do 30 kwietnia następującego po roku, w którym został on osiągnięty.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus