Pieniądze z banku można pożyczyć na wiele różnych sposobów. Instytucje kredytujące oferują kredyty celowe i zobowiązania, z których można swobodnie korzystać, bez ingerencji banku. Sprawdźmy, czy lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy czy kartę kredytową? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla kredytobiorcy?
Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pieniędzy na dłuższy czas i chcą spłacić zobowiązanie w przystępnych ratach. Z kolei karta kredytowa może być finansowym kołem ratunkowym.
Produkty kredytowe bez określonego celu kredytowania
Zarówno w przypadku zaciągania w banku kredytu gotówkowego, jak i korzystaniu z karty kredytowej, kredytodawca nie pyta, na jaki cel przeznaczone będą pieniądze z takiego zobowiązania. Kredyt gotówkowy jest podstawowym kredytem w polskich bankach, który wypłacany jest do rąk własnych klienta lub w formie bezgotówkowej, na konto kredytobiorcy.
Z kolei karta kredytowa jest specyficznym rodzajem kredytu udzielanego w formie karty płatniczej. Można korzystać z pieniędzy banku przy płaceniu w sklepach i punktach usługowych, ale również karta pozwala na wypłaty pieniędzy z bankomatów, choć takie operacje pociągają za sobą zwykle wysokie koszty naliczanych opłat.
W obu przypadkach banki udzielają kredytu dopiero po przeprowadzeniu procesu kredytowego, który obejmuje weryfikację zdolności kredytowej i historii kredytowania klienta w BIK - Biurze Informacji Kredytowej. Pozytywna ocena klienta pozwala na udzielenie mu kredytu - na karcie lub w formie kredytu gotówkowego.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Kiedy warto wybrać kartę kredytową?
Kredytobiorca może zdecydować się na kartę kredytową, kiedy chce mieć zabezpieczenie finansowe na wszelki wypadek. Wcale nie jest powiedziane, że musi wykorzystać w okresie kredytowania (zwykle w ciągu roku) pieniądze udostępnione mu przez bank. Może je potraktować jako tzw. poduszkę finansową.
Atutem karty kredytowej jest to, że klient zawsze ma pieniądze banku do swojej swobodnej dyspozycji, a odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty wykorzystanego kredytu po tzw. okresie bezodsetkowym. Okres ten składa się z okresu rozliczeniowego oraz okresu, w którym klient powinien spłacić powstałe na karcie zadłużenie. W efekcie można korzystać z karty kredytowej przez łącznie około 55-57 dni, bez ponoszenia z tego tytułu kosztów odsetek.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kredyt gotówkowy - kiedy zaciągnąć?
Wiedząc już, w jakich sytuacjach karta kredytowa jest dla kredytobiorcy dobrym rozwiązaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na kredyt gotówkowy. To rozwiązanie dla klientów, którzy chcą mieć na koncie pieniądze z kredytu i móc je wypłacić w gotówce, a nie tylko płacić środkami bankowymi w sklepach i punktach usługowych. Kredyt gotówkowy spłaca się w ratach miesięcznych, a klient otrzymuje pełną kwotę kredytu od razu po podpisaniu umowy kredytowej.
Karta kredytowa jest zwykle droższa od kredytu gotówkowego, jeśli wykorzystuje się ją poza okresem bezodsetkowym, czyli nie spłaca w takim terminie powstałego zadłużenia. W przypadku, gdy kredyt ma być spożytkowany w całości, a klient będzie oddawał bankowi pieniądze w dłuższym czasie niż wskazane średnio 56 dni, to lepiej wybrać kredyt gotówkowy.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.