Wszystkie rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe (tzw. ROR-y), które są dostępne w krajowych bankach oferują dość zbliżony zakres funkcjonalności. O wyborze konkretnego konta osobistego decyduje zatem wysokość naliczanych opłat. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że niskie koszty obsługi rachunku to klucz do marketingowego sukcesu. Dlatego informacje o zerowej opłacie za prowadzenie konta są mocno akcentowanym elementem reklam. Rachunek bez comiesięcznej opłaty nie zasługuje jednak na miano darmowego. To określenie jest odpowiednie dla kont, których właściciele bez uciążliwych warunków mogą uniknąć opłat za pobranie gotówki z bankomatów, przelewy internetowe i użytkowanie karty. W krajowych bankach można znaleźć zaledwie kilka takich ROR-ów …
Oszczędni mają do wyboru cztery rachunki
Ostatnie dwa miesiące były pomyślne dla osób, które są zainteresowane bezpłatnymi kontami. W marcu i kwietniu do bardzo skromnej oferty darmowych rachunków dołączyły bowiem nowe produkty (Konto Godne Polecenia i Proste Konto Osobiste). Obecnie z bezpłatnych ROR-ów mogą korzystać klienci Alior Sync, Banku Zachodniego WBK, Getin Online oraz Meritum Banku (patrz poniższa tabela).
BZ WBK to jedyny spośród analizowanych banków, który przewiduje pewne ograniczenia w zakresie zerowych opłat. Posiadacze Konta Godnego Polecenia co miesiąc muszą wykonać przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową przy pomocy dołączonej karty. W przeciwnym razie bank naliczy im opłatę w kwocie 5 złotych. Inny mankament nowej oferty BZ WBK to brak możliwości bezpłatnego pobierania gotówki ze wszystkich krajowych bankomatów. Wspomniane niedogodności rekompensuje rozbudowany program lojalnościowy. Jego uczestnicy w ciągu kolejnych dziesięciu miesięcy mogą zyskać nawet 700 złotych premii (patrz ostatnia kolumna poniższego zestawienia).
Gratisy dla posiadaczy darmowych kont oferuje również Alior Sync. Mowa o zwrocie 5% wydatków za zrealizowane transakcje internetowe. Warto jednak pamiętać, że premia, którą Alior Sync wypłaca nowym klientom od 1 kwietnia jest objęta niższym limitem kwotowym (200 złotych w skali roku).
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.