Wszystkie lokaty bankowe zapewniają takie same gwarancje dla zgromadzonych środków. Dlatego osoby poszukujące odpowiedniego depozytu terminowego mogą brać pod uwagę tylko jedno kryterium – wysokość gwarantowanych zysków. Pewnych informacji na ten temat dostarcza oprocentowanie podawane przez bank. Trzeba jednak pamiętać, że jego poziom nie zawsze odzwierciedla faktyczną rentowność lokaty ...
Uwaga: bank podaje „oprocentowanie z podatkiem”
Na wstępie trzeba nadmienić, że w bankowych tabelach oprocentowania zawsze widnieją stawki w ujęciu brutto. Takie wartości nie uwzględniają zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki). Wspomniany podatek jest naliczany i odprowadzany na konto fiskusa po każdym dopisaniu odsetek do rachunku lokaty (tzw. kapitalizacji). Jego wymiar to 19% wypracowanych zysków odsetkowych.
W przypadku tradycyjnych depozytów terminowych, które są kapitalizowane na koniec okresu oszczędzania faktyczna stopa zysków (rentowność) może być wyznaczona dzięki pomnożeniu stawki brutto przez 81%. Trzeba jednak pamiętać, że otrzymany wynik będzie odnosił się do dwunastomiesięcznego terminu wypłaty środków. Posiadacze lokat założonych na krótszy okres muszą proporcjonalnie zmniejszyć wyznaczoną wartość. Sposób przeprowadzenia odpowiednich obliczeń został przedstawiony w poniższym przykładzie.
Przykład 1
Oprocentowanie brutto: 4,00% w skali roku
Okres oszczędzania: 3 miesiące (jednokrotna kapitalizacja depozytu na koniec kwartału)
Rentowność dla okresu rocznego: 4,00% x 0,81 = 3,24%
Rentowność dla okresu kwartalnego = 3,24% x 3/12 = 0,8100%
Posiadacz przykładowego depozytu po upływie kwartału zyska 0,8100% wpłaconego kapitału.
Zasady obliczania rentowności komplikują się, gdy analizowany depozyt podlega kilkukrotnej kapitalizacji. Wówczas trzeba zastosować poniższy wzór:
R = (((1+((r/n) x 81%))^k)-1) x 100%
R - stopa zysku generowanego przez lokatę (w odniesieniu do wybranego okresu)
r – stopa oprocentowania brutto (w skali roku)
k - liczba kapitalizacji w okresie oszczędzania
n – liczba kapitalizacji w roku
Użycie podanej formuły matematycznej można zilustrować przy pomocy kolejnego przykładu.
Przykład 2
Oprocentowanie brutto: 3,50% w skali roku
Okres oszczędzania: 3 miesiące (kapitalizacja na koniec każdego dnia)
Rentowność dla okresu kwartalnego = (((1+((3,50%/360) x 81%))^90)-1) x 100% =0,7112%
Posiadacz przykładowego depozytu po upływie kwartału zyska 0,7112% wpłaconego kapitału.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.