A A A
drukuj

Uwaga na pułapki w ofercie!

Data publikacji: 2013.09.03 godz. 12:35

Opracowanie własne
OCENA
4.2/5

Konta oszczędnościowe oraz konta oszczędnościowo-rozliczeniowe (tzw. ROR-y) na pierwszy rzut oka nie wydają się skomplikowanymi produktami. Ta pozorna prostota sprawia, że przyszli użytkownicy rachunków bankowych często nie analizują podpisywanych umów. Ich niefrasobliwość może skutkować przykrą niespodzianką. 

Wielu posiadaczy kont ju po pierwszym okresie rozliczeniowym uświadamia sobie, że wysokość pobranych opłat lub doliczonych odsetek nie jest zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami. Dlatego przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku warto zapoznać się z „haczykami”, które są stosowane przez krajowe banki …


Przed skorzystaniem z promocji trzeba przeczytać regulamin

Instytucje prowadzące konta dość często stosują okresowe podwyżki oprocentowania lub system stałych bonusów. Takie działania mają na celu „przechwycenie” klientów deponujących swoje środki w innych bankach.

Osoby zainteresowane rachunkiem, który jest objęty jakąś formą promocji powinny uważnie przestudiować załączony regulamin. Wspomniany dokument dostarczy odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Czy decyzja o wypłacie premii za transakcje bezgotówkowe (tzw. moneyback) lub zastosowaniu wyższego oprocentowania jest uzależniona od dodatkowych warunków? (przykłady: zakup innego produktu bankowego, zapewnienie odpowiednich wpływów na zakupiony ROR)
  • Jaki jest miesięczny lub roczny limit wypłat z tytułu moneybacku?
  • Czy graniczna wartość moneybackowych premii dotyczy również dodatkowych kart debetowych?
  • Czy bank przewidział jakieś wyjątki na liście dóbr i usług, których zakup jest nagradzany w ramach moneybacku?
  • Jaki jest limit kwoty objętej najwyższą stawką oprocentowania?
  • Czy podwyższone oprocentowanie dotyczy tylko kwot, które wcześniej nie były zdeponowane w danym banku?
  • Czy rachunek oszczędnościowy o promocyjnym oprocentowaniu jest powiązany z płatnym ROR-em?
  • Czy zamknięcie konta przed terminem przewidzianym w regulaminie promocji skutkuje określonymi sankcjami (np. koniecznością zwrotu przekazanych nagród)?
  • Czy współwłaściciel konta jest uprawniony do otrzymania osobnej nagrody?

W przypadku, gdy bank nie zamieścił odrębnego regulaminu promocji odpowiedzi na powyższe pytania warto poszukać w: tabeli oprocentowania, taryfie opłat i prowizji lub dokumencie, który precyzuje ogólne zasady prowadzenia kont bankowych.

„Haczyki” kryją się także po stronie kosztów …

Klienci, którzy rozważają otwarcie konkretnego rachunku powinni również przeanalizować koszty naliczane przez bank. Odpowiednich informacji na ten temat może dostarczyć pełna wersja taryfy opłat i prowizji. Warto z niej skorzystać, ponieważ skrótowe wyciągi często zawierają tylko informacje o najmniej uciążliwych kosztach. Przed lekturą zestawienia, które dotyczy opłat oraz prowizji warto oszacować:

  • częstotliwość najważniejszych czynności (np. wypłat z „obcych” bankomatów)
  • miesięczne saldo rachunku
  • liczbę oraz łączną kwotę transakcji bezgotówkowych

Dzięki uwzględnieniu wspomnianych aspektów można określić przybliżone koszty użytkowania danego konta oraz dołączonej karty debetowej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus