A A A
drukuj

Dobry zwyczaj nie poręczaj!

Data publikacji: 2014.04.07 godz. 09:41

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.3/5

Osoby zaciągające kredyt dość często proszą swoich krewnych lub znajomych o udzielenie poręczenia. Nie każdy poręczyciel (żyrant) zdaje sobie sprawę, jakie są konsekwencje kredytowej przysługi. Taka wiedza mogłaby go ochronić przed bardzo przykrą niespodzianką

"summary">Szukasz gotówki?
Weź kredyt i spłacaj bez kosztów

Żyrant odpowiada tak jak kredytobiorca

Na gruncie rodzimego prawa można wyróżnić dwa rodzaje poręczeń – poręczenie cywilne i poręczenie dotyczące weksla. Pierwsze z nich jest regulowane przez przepisy kodeksu cywilnego. Zasady poręczania weksla (tzw. avalu) określa ustawa prawo wekslowe.

Niezależnie od rodzaju udzielonego poręczenia żyrant odpowiada solidarnie z kredytobiorcą. To oznacza, że bank może od niego wymagać zwrotu całego zadłużenia albo ustalonej kwoty. Żyrant po uregulowaniu kredytowych zobowiązań w ramach tzw. postępowania regresowego powinien domagać się, aby kredytobiorca zrekompensował mu poniesione straty. Odzyskanie kwoty, która została przeznaczona na spłatę cudzego zadłużenia bywa jednak bardzo trudne. W tym kontekście trzeba pamiętać, że wierzyciel sięga do kieszeni poręczyciela, jeżeli egzekucja długu od kredytobiorcy jest utrudniona.

Z punktu widzenia żyranta bardziej bezpieczną opcją jest poręczenie cywilne. Jego wartość powinna być ograniczona do sumy ustalonej w umowie. Warto wiedzieć, że żyrant może odwołać poręczenie cywilne, które zostało udzielone na czas nieokreślony. Taka zmiana jest wykonalna o ile nie powstały zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych. Osoba udzielająca poręczenia wekslowego (tzw. avalista) nie jest uprawniona do unieważnienia wcześniejszej decyzji. Spore znaczenie ma też fakt, że avalista beż żadnych ograniczeń może odpowiadać za niespłacony dług.

Szybka pożyczka – 7 dni w tygodniu!
Pieniądze na Twoim koncie już w godzinę. Nawet w weekend. Sprawdź

Wielu poręczycieli żałuje swojej decyzji...

Krajowe banki zwykle wymagają poręczeń cywilnych. W ramach przestrogi prezentujemy kilka wypowiedzi internautów, którzy zgodzili się na taki wariant zabezpieczenia cudzego kredytu. Ich kłopoty zaczęły się, gdy członkowie rodziny lub znajomi przestali spłacać zaciągnięte zobowiązania.

Internauci piszą (pisownia oryginalna):

„Jestem żyrantem w kredycie wraz z najbliższymi-matką i bratem. Podżerowaliśmy kredyt bratu i bratowej. to nasza życiowa tragedia ponieważ jesteśmy ubodzy finansowo a wartość kredytu to 500 tys. Brat z bratową spłacili tylko 100 tys. i na tym koniec. Pokłócili się, rozwiedli i oczywiście nie spłacają kredytu. Bratowa ulotniła się a brat załamał się i nie pracuje. Komornik zajął nieruchomości kredytobiorców i sprzedał już dom, należący do brata i bratowej, tylko że pieniądze z tej sprzedaży nie poszły na spłatę długu do banku w którym jesteśmy poręczycielami, bo lista dłużników którym kredytobiorcy nie płacili jest długa, Zus, Urząd skarbowy inne banki. Nie ogarniam tego w ogóle.”

„W ubiegłym roku mąż poręczył koledze w pracy kredyt na kwotę 3tys PLN. Kolega zaraz po otrzymaniu kredytu odszedł z pracy i wyjechał zagranicę. Z ostatniej jego wypłaty pobrano mu jedną ratę. Kolejne raty spłacamy my. On w listopadzie przelał nam 400zł i od tego czasu cisza. Zbywa nas mailami, tłumaczeniem się brakiem internetu, karty do spłaty itd. Czy mogę jakoś dochodzić swoich pieniędzy? Mam już tego dość. Co miesiąc czekam na przelew i co miesiąc rozczarowanie i odciąganie mi z budżetu obcego kredytu. Nie stać mnie na to!! Co robić???”

„Niegdyś poręczyłem kredyt, byłem jednym z trzech poręczycieli. Niestety kredytobiorca nie spłacal kredytu, co w konsekwencji doprowadziło to do zajęcia mojej emerytury w kwocie prawie 400zł, pozostali poręczyciele są nieuchwytni, lub nie mają środków lub też komornik nie ma z nich co sciągnąć, więc pozostałem sam z tym wszystkim. Należność głowna jest około 19 tys, a odsetki na dzień dzisiejszy około 17 tys. odsetki dzienne 22 zł, czyli miesięcznie 660zł .”

Jeżeli poręczyłeś kredyt i na teraz bank wymaga od Ciebie spłaty całej wierzytelności, nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc »

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus