A A A
drukuj

Czy będzie można „odziedziczyć” lokal komunalny?

Data publikacji: 2018.12.14 godz. 10:55

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.9/5

Wiele osób zastanawia się, czy nadal będą mogły mieszkać w lokalu komunalnym po śmierci członka rodziny. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić zasady przejęcia lokali od gminy.

Fot: Lokal komunalny po rodzinie - czy to możliwe?

Sytuacja dotycząca mieszkań komunalnych już od wielu lat nie uległa znaczącej zmianie na lepsze. Nadal mamy do czynienia z bardzo dużym niedoborem takich lokali wynajmowanych przez gminy. Pod koniec 2017 r. w całej Polsce brakowało około 65 000 mieszkań komunalnych. Właśnie dlatego na terenie wielu miast czas oczekiwania na przydział lokum od gminy wynosi aż kilka lat. W obliczu opisywanej sytuacji, dla wielu osób bardzo ważna wydaje się możliwość dalszego użytkowania gminnego lokum po śmierci osoby będącej głównym najemcą. Takie rozwiązanie wyklucza konieczność długiego oczekiwania w kolejce po wynajem następnego mieszkania z gminnego zasobu. W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa”, eksperci eBroker.pl postanowili wyjaśnić zasady przejmowania mieszkań po śmierci głównego najemcy. Ten temat może zainteresować wszystkie osoby zasiedlające gminne „M”.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

W gminnym mieszkaniu mogą pozostać tylko najbliższe osoby
Warto wiedzieć, że niektóre zasady wynajmu mieszkania od gminy są regulowane przez przepisy kodeksu cywilnego (KC). Taka sytuacja dotyczy kwestii, które nie zostały w inny sposób sformułowane przez ustawę o ochronie praw lokatorów. Zagadnienie związane z przejęciem mieszkania po śmierci głównego najemcy jest przykładem właśnie takiego aspektu, przy ocenie którego trzeba się odwołać do przepisów KC. Zgodnie z artykułem 691 kodeksu cywilnego, tylko następujące osoby (stale zasiedlające lokum) mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy:

  • mąż niebędący lub żona niebędąca wcześniej stroną umowy najmu lokalu komunalnego
  • dzieci zmarłego najemcy oraz jego współmałżonka
  • osoby uprawnione do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych od zmarłego najemcy mieszkania komunalnego
  • domownicy pozostający wcześniej we wspólnym pożyciu ze zmarłym najemcą

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Czwarta kategoria osób uprawnionych do przejmowania komunalnego „M” jest najszersza i niezbyt precyzyjnie określona. Właśnie dlatego może dojść do konfliktu z gminą oraz ewentualnego sporu sądowego, jeżeli lokal komunalny będzie chciała przejąć osoba formalnie niespokrewniona ze zmarłym najemcą.
Trzeba nadmienić, że przepisy artykułu 691 KC nie muszą być stosowane, jeżeli zmarła tylko jedna spośród osób będących stroną umowy najmu mieszkania komunalnego. Po śmierci jednego ze współmałżonków, druga taka osoba nie musi podejmować żadnych działań mających na celu przejęcie lokalu komunalnego, o ile już wcześniej została ona uwzględniona w umowie najmu. Właśnie z tego względu korzystne wydaje się wspólne podpisywanie długoterminowych umów najmu mieszkania (nie tylko komunalnego). Warto pamiętać, że przepisy art. 691 KC stosuje się również w przypadku wszystkich rodzajów najmu (np. wynajmu mieszkania od osoby prywatnej albo zakładu pracy).
Przejdź na drugą stronę
i dowiedz się, jakie formalności należy spełnić do zmiany wynajmującego lokal komunalny »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus