Działania komornika zawsze budzą spore kontrowersje. Warto sprawdzić, jakie uprawnienia ma osoba wykonująca ten zawód.
"text-align: left;">Głównym zadaniem komornika jest wykonywanie orzeczeń sądowych, w sprawach, które dotyczą roszczeń o świadczenia pieniężne (np. zaległe raty kredytów i pożyczek).
Taka osoba często zajmuje się również poszukiwaniem majątku należącego do dłużnika. Ze względu na charakter swojej pracy komornik posiada nadzwyczajne uprawnienia. Możliwość skorzystania z asysty policji to tylko jeden przykład…
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Osoba prowadząca egzekucję jest funkcjonariuszem publicznym
Na wstępie warto przypomnieć, że osoba wykonująca zawód komornika jest funkcjonariuszem publicznym. Taką informację można znaleźć już w pierwszym artykule ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Włączenie komornika do grona funkcjonariuszy publicznych ma praktyczne konsekwencje dla dłużnika. Osoba prowadząca egzekucję komorniczą korzysta z ochrony przysługującej również sędziom, posłom, policjantom i żołnierzom. Dłużnik, który znieważył lub napadł pracującego komornika musi liczyć się z poważnymi sankcjami. W opisywanej sytuacji sąd może wymierzyć następujące kary:
- za znieważenie komornika - kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku
- za naruszenie nietykalność cielesnej komornika - kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat
- za czynną napaść na komornika - kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat (od 2 lat do 12 lat jeśli napaść zakończyła się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu)
Identyczne sankcje mogą ponieść również wszystkie inne osoby napadające lub znieważające komornika w trakcie pracy. Warto dodać, że przestępstwa, na wskutek których ucierpiał komornik lub pomagająca mu osoba są ścigane z urzędu.
W przeciwieństwie do windykatora komornik ma wiele uprawnień!
Prócz nadzwyczajnej ochrony prawnej komornik posiada również uprawnienia, które są zastrzeżone tylko dla niego. Komornik realizujący tytuł wykonawczy w danej sprawie może:
- wejść do domu lub mieszkania nawet podczas nieobecności dłużnika (jeśli dłużnik nie jest obecny komornikowi musi towarzyszyć policjant, administrator lub dozorca budynku)
- zarządzić otwarcie drzwi przez ślusarza, a następnie obciążyć dłużnika kosztami tej czynnośc
- skorzystać z asysty Policji lub Straży Granicznej
- przeszukać mieszkanie dłużnika i jego schowki
- przeszukać odzież dłużnika oraz jego domowników jeśli zachodzi podejrzenie, że wskazana osoba chce ukryć jakiś przedmiot
- zająć składniki majątku dłużnika (ruchomości oraz nieruchomości), a następnie je wycenić
- prowadzić egzekucję z wynagrodzenia dłużnika i zająć środki znajdujące się na jego rachunku bankowym
- sprzedać zajęty majątek dłużnika na poczet długu (w ramach sprzedaży z wolnej ręki lub licytacji publicznej)
- domagać się niezbędnych wyjaśnień od wierzyciela i dłużnik
- uzyskiwać potrzebne informacje od banków, urzędów skarbowych oraz pozostałych instytucji
Warto nadmienić, że komornik wykonuje swoje obowiązki (m.in. zajęcia majątku) w dni robocze i soboty od godziny 7:00 do 21:00. Po uzyskaniu zgody prezesa sądu rejonowego to ograniczenie jest uchylane. Czynności, które komornik rozpoczął przed godziną 21:00 mogą być kontynuowane, jeżeli ich przerwanie znacznie utrudniłoby dalszą egzekucję.
Komornik przekroczył uprawnienia? Sprawdź, kiedy możesz zgłosić skargę »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.