Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku (GBS Bank) szczyci się mianem banku blisko związanego z ludźmi, którzy żyją i pracują na terenie województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. GBS Bank na przestrzeni lat swojej nieprzerwanej działalności, mocno zakorzenił się w tym regionie.
W 1947r. grupa pionierów-osadników wystąpiła z inicjatywą utworzenia w Barlinku instytucji oszczędnościowo-pożyczkowej. Działania ich ukoronowane zostały 26 czerwca 1947r. postanowieniem Sądu Rejonowego w Wałczu, w którym czytamy: „ …do rejestru spółdzielni wpisuje się Statut Banku Ludowego jako spółdzielni…”
Z początkiem 1954r. zarejestrowano zgłoszenie na prowadzenie punktu kasowego w Pełczycach, który wraz z rozwojem działalności banku przekształcony został w filię, a następnie został pierwszym oddziałem GBS Banku W latach 60-tych XX wieku GBS Bank borykał się z problemami lokalowymi. W jednym z 2 pomieszczeń znajdował się duży stół, zwany przez pracowników oraz klientów „stołem pingpongowym”. Skupiała się przy nim cała załoga banku. Rejestrowano tam operacje księgowe i wykonywano wszystkie czynności administracyjne. Pomimo niesprzyjających warunków lokalowych, pracownicy potrafili fachowo obsłużyć Klientów banku. Świadczy o tym wypowiedź rolnika z Żydowa, który w trakcie jednego z zebrań wyraził się o banku następująco: „Każdy urząd powinien brać przykład z kierownictwa i pracowników Banku Spółdzielczego w załatwianiu interesów oraz okazywaniu szacunku rolnikom”.W 1975r. dzięki konsekwencji i uporowi ówczesnego Prezesa Zarządu Jana Czajki wybudowana została obecna siedziba centrali budynku w Barlinku, dzięki czemu polepszyły się warunki lokalowe. W tym samym roku z połączenia centralnego związku banków spółdzielczych z państwowym Bankiem Rolnym, powstał Bank Gospodarki Żywnościowej, który stanowił dla banków spółdzielczych centralę organizacyjną, finansową i lustracyjną.W 1980r. w piwnicach budynku banku, otwarto skarbiec i wrzutnię nocną, które były niezbędne z uwagi na jego dynamiczny rozwój i kasową obsługę wszystkich instytucji posiadających swoją siedzibę w Barlinku.W 1989r. GBS Bank obchodził jubileusz 42-lecia działalności. W tym samym roku działalność operacyjną rozpoczęło 9 wyodrębnionych ze struktur NBP, banków komercyjnych, m.in.: Bank Gdański, Bank Śląski, Wielkopolski Bank Kredytowy, Bank Zachodni czy Bank Przemysłowo-Handlowy. Dało to początek konkurencji na rynku usług finansowych.Okres przełomu ustrojowo-gospodarczego przyniósł „rozstanie” z BGŻ. W burzliwe lata 90-te GBS Bank wszedł jako bank, w pełni samodzielny. Poszukując z innymi bankami spółdzielczymi rozwiązań ograniczających wysokie ryzyko prowadzenia działalności we wczesnym okresie transformacji, GBS Bank współtworzy z nimi w 1990r. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. w Poznaniu oraz Krajowy Związek Banków Spółdzielczych. 17 grudnia 1993 roku funkcje Prezesa Zarządu objął Zbigniew Wielgosz. Wraz ze zmianą kierownictwa, zmieniła się filozofia działania banku. Za główne czynniki determinujące rozwój GBS w Barlinku uznano sprawną i efektywną organizację, ambitną strategię rozwoju, przyjazne nastawienie do klienta oraz dbałość o rozwój regionu na terenie którego bank działa.Druga połowa lat 90-tych stała pod znakiem dynamicznego rozwoju sieci placówek banku. Od 1995 do 2000 roku GBS Bank zrealizował połączenia z 4 bankami spółdzielczymi i uruchomił 8 placówek.
24 czerwca 2009 r. parafowano umowę zrzeszenia pomiędzy GBS Bankiem, a Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie. Na mocy zawartej umowy, największa instytucja finansowa regionu zachodniopomorskiego nawiązała współpracę z największą grupą banków spółdzielczych w Polsce.
28 lipca 2011r. to data, którą Klienci i władze GBS Banku zapamiętają na długo. Tego dnia bowiem nasz bank zadebiutował na Rynku Obligacji Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.Źródło: strona banku
Dane teleadresowe GBS Bank Adres siedziby: |
Dostęp internetowy
Strona instytucji: |