Nowe świadczenie jest niezależne od dochodu i wyłączone z podatku
Osoba uprawniona do świadczenia rodzicielskiego otrzyma taką samą kwotę (1000 zł/m-c), niezależnie od liczby wychowywanych dzieci oraz aktualnego dochodu. Liczba urodzonych dzieci wpływa jednak na okres pobierania opisywanego świadczenia. Państwo wypłaci nieopodatkowaną pomoc (1000 zł/m-c) przez:
- 52 tygodnie - po urodzeniu/przysposobieniu/objęciu opieką jednego dziecka
- 65 tygodni - po urodzeniu/przysposobieniu/objęciu opieką dwóch dzieci
- 67 tygodni - po urodzeniu/przysposobieniu/objęciu opieką trzech dzieci
- 69 tygodni - po urodzeniu/przysposobieniu/objęciu opieką czterech dzieci
- 71 tygodni - po urodzeniu/przysposobieniu/objęciu opieką pięciu dzieci
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Prawo do świadczenia rodzicielskiego nie przysługuje miedzy innymi wtedy, gdy:
- przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów pobiera zasiłek macierzyński
- osoba otrzymująca pomoc od państwa nie sprawuje opieki nad dzieckiem albo ją przerwała (np. w związku z podjęciem pracy)
- dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej (np. rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka)
Warto dodać, że świadczenie rodzicielskie nie przysługuje osobom pracującym za granicą. Mogą one wnioskować o podobną pomoc w kraju aktualnego pobytu.
Narodziny dziecka przed 1 stycznia 2016 r. też uprawniają do pomocy
Po 1 stycznia 2016 r. urzędy gmin oraz gminne ośrodki pomocy społecznej przyjmują już wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego. Taki wniosek trzeba złożyć w trakcie 3 miesięcy od narodzin dziecka, objęcia go opieką lub przysposobienia. Niedotrzymanie terminu, niestety skutkuje proporcjonalnym skróceniem okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego. Przykładowo, osoba składająca wniosek dopiero w 5 miesiącu od nadrodzin dziecka, utraci prawo do czterech miesięcznych świadczeń (4 x 1000 zł/m-c).
Trzeba podkreślić, że specjalne zasady dotyczą rodziców, których dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2016 r. Takie osoby również mogą otrzymać świadczenie rodzicielskie, o ile nie przysługuje im prawo do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Jeżeli wnioskodawcy spełnią wszystkie ustawowe warunki i złożą wniosek, to państwo wypłaci im pomoc do momentu ukończenia przez dziecko 52 tygodni. Analogiczny termin jest dłuższy w odniesieniu do bliźniąt i trojaczków (odpowiednio: 65 tygodni i 67 tygodni).
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.