Idziemy po kredyt do banku
Zacznijmy więc od kredytu dostępnego wyłącznie w placówce. W takim wypadku potrzebny będzie na pewno dowód osobisty lub paszport dla potwierdzenia tożsamości. Wypełniając wniosek doradca kredytowy oprócz imienia, nazwiska i adresu wpisze też do niego nasz PESEL, miejsce pracy i wysokość zarobków. Trzeba też będzie określić wysokość kwoty kredytu, którą jest się zainteresowanym.
Sprawdź, ile gotówki możesz dostać!
Wypełnij formularz, a doradca banku przedstawi Ci indywidualną ofertę
Gdy wniosek zostanie złożony, pracownicy banku sprawdzają zdolność kredytową. Muszą się przekonać, czy wysokość zarobków klienta w porównaniu do jego obecnych zobowiązań pozwoli bez przeszkód regulować ratę kredytu, o który właśnie się stara. Dodatkowo bankowcy sprawdzają w bazach kredytowych, jak klient spłaca dotychczasowe obciążenia, czy są płacone terminowo, a jeśli zdarzały się opóźnienia to jak duże. To wszystko pozwala zaproponować klientowi najlepszą ofertę. Instytucji finansowej zapewnia też maksymalne bezpieczeństwo transakcji. Taka kontrola ogranicza do minimum ryzyko braku spłat przez klienta. Przy wstępnej ocenie bierze się także pod uwagę cel przyszłego kredytu.
Gdy chodzi o udzielenie kredytu konsumpcyjnego, najczęściej nie trzeba nawet deklarować na co pójdą pożyczone pieniądze. Trochę inaczej jest jeśli pieniądze potrzebne są np. na zakup samochodu lub na inwestycję. Wówczas trzeba będzie do banku dostarczyć dodatkowe dokumenty, np. potwierdzenie zakupu samochodu. Będzie on stanowił zabezpieczenie na rzecz banku. Najczęściej pieniądze są w takiej sytuacji przekazywane bezpośrednio w momencie zakupu samochodu.
Wróćmy jednak do kredytu gotówkowego na dowolny cel. Po zbadaniu zdolności kredytowej i uznaniu, że klient może pieniądze otrzymać, przygotowywana jest umowa kredytowa. To dokument, który reguluje wszystkie sprawy związane z kredytem. Są w niej informacje o zabezpieczeniach, sposobie spłaty, a także wysokości odsetek.
Po podpisaniu umowy, kredyt jest udzielany na warunkach w niej zawartych.
Co później?
Samo wypłacenie przez bank kredytu, nie kończy procedury. Pracownicy instytucji finansowej na bieżąco monitorują stan spłat. W razie opóźnień, wysyłają monity.
Ostatnim punktem procedury kredytowej, jest rozliczenie kredytu. Następuje ono gdy całe zobowiązanie zostało uregulowane. W takiej sytuacji zamykany jest rachunek kredytowy, a na życzenie klienta wydawane pisemne potwierdzenie, że kredyt został spłacony.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.