Dzięki tzw. „czynnemu żalowi” można uniknąć grzywny lub mandatu …
Podatnicy, którzy mają problem z nieterminowo złożoną deklaracją powinni wiedzieć, że fiskus może odstąpić od kary jeśli zostanie wykorzystana instytucja tzw. „czynnego żalu”. Polega ona na tym, że podatnik pisemnie informuje o swoim wykroczeniu (zbyt późnym złożeniu formularza PIT) oraz jego okolicznościach, dostarcza odpowiednią deklarację, a także reguluje swoje zobowiązania wobec fiskusa. W praktyce możliwa jest również wpłata zaległego podatku przed złożeniem zawiadomienia o wykroczeniu.
„Czynny żal” jest bardzo użyteczny jako sposób na uniknięcie grzywny za wykroczenie skarbowe albo mandatu skarbowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że opisywane rozwiązanie ma kilka poważnych ograniczeń. Z dobrodziejstw „czynnego żalu” nie może skorzystać np. osoba, w stosunku do której fiskus podjął już czynności sprawdzające lub kontrolne. Samodzielne przyznanie się do winy nie będzie miało efektów również wtedy, gdy urząd skarbowy wcześniej uzyskał wyraźnie udokumentowaną informację o wykroczeniu lub przestępstwie podatnika.
Przeczytaj więcej na temat „czynnego żalu” oraz jego skutków dla podatnika »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.