W latach 2005 – 2013 tysiące Polaków uzyskały zwrot podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Osoby, które jeszcze nie rozliczyły faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. na dotychczasowych warunkach mogą odzyskać część zapłaconego VAT-u.
"summary">Uwaga:ubezpieczenie gratis!
Weź tani kredyt hipoteczny
Taka zasada została określona w ramach ustawy wprowadzającej program Mieszkanie dla Młodych. Wspomniany akt prawny określa również nowe zasady zwracania podatku VAT. Począwszy od stycznia 2014 r. taki przywilej jest dostępny tylko dla młodych osób, które kupiły materiały budowlane w związku z budową, przebudową lub adaptacją pierwszego lokum.
Podatkowy prezent jest teraz częścią MdM-u …
Pierwotne plany rządu zakładały likwidację systemu zwracania VAT-u. Ostatecznie posłowie zadecydowali, że refundacja wspomnianego podatku zostanie włączona do programu Mieszkanie dla Młodych. Takie rozwiązanie ma zrekompensować brak używanych lokali i domów na liście nieruchomości, które dotuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Zmodyfikowany zwrot podatku VAT jest zupełnie odrębną częścią programu Mieszkanie dla Młodych. Osoby odzyskujące VAT będą musiały spełnić zupełnie inne warunki niż nabywcy nowych domów i mieszkań.
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (tzw. ustawa o MdM) wskazuje, że częściowa refundacja wydatków poniesionych po 1 stycznia 2014 roku jest możliwa jeśli:
- Pozwolenie na inwestycję budowlaną zostało wydane przed dniem, w którym wnioskodawca ukończył 36 rok życia (taki warunek musi spełnić osoba samotna, samotny rodzic lub przynajmniej jeden małżonek)
- Materiały budowlane, których dotyczy zwrot zostały przeznaczone na budowę (adaptację/rozbudowę/nadbudowę) pierwszego domu lub mieszkania
- Żaden z wnioskodawców wcześniej nie posiadał:
- prawa własności do domu lub lokalu mieszkalnego
- prawa współwłasności domu lub lokalu, jeżeli udział po zniesieniu współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego
- Odpowiedni urząd wydał pozwolenie na prace budowlane po 1 stycznia 2014 r.
- Powierzchnia budowanego (adaptowanego/przebudowywanego/nadbudowywanego) lokum nie przekracza limitów obowiązujących w programie Mieszkanie dla Młodych (patrz poniżej)
Szukasz kredytu hipotecznego?
Sprawdź wysykość swojej raty
Uwaga: standardowy limit powierzchni użytkowej dla mieszkania i domu wynosi odpowiednio: 75 mkw. i 100 mkw. W przypadku osób posiadających przynajmniej trójkę dzieci limit wzrasta o 10 mkw. (do 85 mkw./110 mkw.).
Fiskus zwróci 65,22% zapłaconego podatku VAT
Zwrot VAT-u po 1 stycznia bieżącego roku nadal dotyczy materiałów budowlanych, które znalazły się na liście opublikowanej przez Ministra Infrastruktury. Warto dodać, że jej zawartość nie uległa zmianie od 2010 roku.
Osoba wnioskująca o zwrot podatku w ramach programu Mieszkanie dla Młodych musi wypełnić formularz VZM-1 i załączyć pozwolenie na prace budowlane oraz kopie faktur wystawionych po 1 stycznia 2014 r. Według nowych zasad dokumenty związane z jednorazowym zwrotem VAT-u trzeba złożyć do urzędu skarbowego przed końcem roku, w którym wnioskodawca rozpoczął użytkowanie domu lub mieszkania.
Beneficjent programu Mieszkanie dla Młodych odzyska 65,22% VAT-u z każdej faktury, która spełnia wszystkie ustawowe warunki. Łączny zwrot podatku nie może jednak przekroczyć maksymalnego limitu. Oblicza się go z wykorzystaniem poniższego wzoru:
Limit zwrotu podatku VAT w ramach programu MdM = 12,195% x 70 mkw. x cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych (obecnie 3975 zł/mkw.)
Wartość wskaźnika potrzebnego do obliczenia maksymalnej wartości podatkowego zwrotu na swojej stronie publikuje Główny Urząd Statystyczny. Uczestnicy programu Mieszkanie dla Młodych powinni brać pod uwagę przedostatni odczyt, który podaje GUS.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.