A A A
drukuj

WIBOR spada. Kiedy spadną raty?

Data publikacji: 2013.02.05 godz. 15:36

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy międzybankowa stopa WIBOR 3M zmniejszyła się z 4,46% do 3,94%. Tak duża zmiana nastąpiła po niedawnych obniżkach stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Warto przypomnieć, że 5 grudnia i 9 stycznia Rada Polityki Pieniężnej zredukowała stopę referencyjną o 0,25 punktu procentowego. 

Znaczcy spadek WIBOR-u 3M to dobra wiadomość dla wszystkich nabywców nieruchomości, którzy spłacają raty w krajowej walucie. Wspomniana stopa zwykle jest wykorzystywana do aktualizacji oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych. Warto jednak pamiętać, że spadek WIBOR-u 3M nie zawsze przekłada się na szybką redukcję miesięcznej raty. Wiąże się to z faktem, że krajowe banki w różnym tempie aktualizują oprocentowanie dla zawartych umów kredytowych.

Zmiana nastąpi po miesiącu lub … roku

Po przeanalizowaniu zasad aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych można stwierdzić, że krajowe banki nie prowadzą w tym względzie jednolitej polityki (patrz poniższa tabela). Rozbieżności dotyczą też samej stopy referencyjnej. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie analizowane banki wykorzystują WIBOR 3M. Ta standardowa stopa odzwierciedla przeciętne oprocentowanie trzymiesięcznej pożyczki, która funkcjonuje na rynku operacji międzybankowych.

Sześciomiesięczna stopa WIBOR (6M) jest stosowana w Banku Gospodarki Żywnościowej oraz ING Banku Śląskim. Pierwsza z wymienionych instytucji na życzenie klienta może też aktualizować koszt kredytu według stopy WIBOR 1Y. W takim przypadku oprocentowanie pożyczonego kapitału jest uzależnione od bieżących warunków udzielania dwunastomiesięcznych pożyczek międzybankowych. Bank Pekao umożliwia z kolei indeksowanie oprocentowania według jednomiesięcznego WIBOR-u (1M). Taka opcja jest jednak dostępną tylko dla wybranych klientów (patrz poniższe zestawienie).   

Na zmianę oprocentowania kredytu hipotecznego najdłużej muszą czekać klienci Banku Gospodarki Żywnościowej oraz ING Banku Śląskiego. Zupełnie inna sytuacja panuje w mBanku, Multibanku, Pekao oraz Credit Agricole. Wszystkie te instytucje stosują bowiem miesięczną aktualizację stopy WIBOR 3M.

Największe krajowe banki: zasady aktualizacji oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych

Bank

Stopa WIBOR wykorzystywana do aktualizacji oprocentowania

Częstotliwość aktualizacji oprocentowania dla aktywnych umów kredytowych

Alior

3M

co 3 miesiące

BNP Paribas

3M

co 3 miesiące

BGŻ

6M lub 1Y*

co 6 miesięcy (WIBOR 6M) lub 12 miesięcy (WIBOR 1Y)

BZ WBK

3M

co 3 miesiące

Credit Agricole

3M

co 1 miesiąc

Deutsche Bank PBC

3M

co 3 miesiące

Eurobank

3M

co 3 miesiące

Getin Noble Bank

3M

co 3 miesiące

ING Bank Śląski

6M

co 6 miesięcy

Kredyt Bank (marka BZ WBK)

3M

co 3 miesiące

mBank/MultiBank

3M

co 1 miesiąc

Millenium

3M

co 3 miesiące

Pekao

1M** lub 3M

co 1 miesiąc

PKO BP

3M

co 3 miesiące

Raiffeisen Polbank

3M

co 3 miesiące

* - aktualizacja oprocentowania według stopy WIBOR 1Y na życzenie klienta

** - aktualizacja oprocentowania według stopy WIBOR 1M to opcja dostępna dla posiadaczy Eurokonta Hipotecznego Plus

Źródło: opracowanie własne

 

Ile zaoszczędzi kredytobiorca?

W ramach podsumowania warto przekonać się, jaki wpływ na stan domowego budżetu ma niewielka obniżka oprocentowania kredytu hipotecznego. Można to sprawdzić na przykładzie  zobowiązania o wartości 300 000 złotych, które zostało zaciągnięte na okres 25 lat. Aktualne oprocentowanie analizowanego kredytu to 6,50%. Jego posiadacz obecnie spłaca równe raty o wysokości 2025,65 złotego. Po redukcji oprocentowania o 0,15 punktu procentowego miesięczna płatność zmniejszyłaby się o 28,03 złotego (1,40%). 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus