A A A
drukuj

Trzeci filar to emerytalna konieczność!

Data publikacji: 2014.06.13 godz. 12:27

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.1/5

Do 31 lipca bieżącego roku członkowie OFE mogą decydować o dalszym losie swoich oszczędności. Osoby składające pisemną deklarację pozostaną uczestnikami Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niezależnie od decyzji dotyczącej OFE przyszli emeryci powinni zastanowić się nad gromadzeniem dodatkowych oszczędności. Prognozy wskazują bowiem, że za 30 lat „zusowska” emerytura może wynosić zaledwie 25% ostatniego wynagrodzenia. Obecnie analogiczna wartość (tzw. stopa zastąpienia) kształtuje się na poziomie 50%. W obliczu takich zmian szczególnego znaczenia nabiera trzeci filar systemu emerytalnego.

"summary">Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Przyszły emeryt ma do wyboru trzy różne warianty...

Już pod koniec lat 90-tych pomysłodawcy reformy emerytalnej przewidywali, że stopa zastąpienia będzie systematycznie maleć. Dlatego prócz dwóch obowiązkowych filarów (I filar – ZUS, II filar – OFE) wprowadzono możliwość samodzielnego gromadzenia kapitału emerytalnego. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie (w ramach trzeciego filaru) mogą wybrać:

  • indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
  • indywidualne konto emerytalne (IKE)
  • pracowniczy program emerytalny (PPE)

IKE oraz IKZE funkcjonują jako indywidualne rachunki bankowe albo inwestycyjne. Ich właściciele pomnażają swoje oszczędności poprzez systematyczne wpłaty na oprocentowany depozyt lub zakup instrumentów finansowych (np. jednostek funduszy inwestycyjnych). Depozytowy wariant IKE i IKZE jest oferowany przez banki. Inwestycyjne rachunki emerytalne proponują m.in. firmy specjalizujące się w pośrednictwie finansowym.

Niezależnie od wybranego wariantu oszczędzania posiadaczy IKE oraz IKZE obowiązują roczne limity wpłat. Na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w ciągu dwunastu miesięcy można przekazać do 4495,20 zł (ten limit obowiązuje do końca roku). W przypadku IKE analogiczna wartość wynosi 11 238,00 zł. Wspomniane limity mają związek z przywilejami, które fiskus przewidział dla osób oszczędzających na emeryturę. Posiadacze Indywidualnego Konta Emerytalnego nie zapłacą podatku Belki od osiągniętych zysków kapitałowych. Osoby, które założyły IKZE co roku mogą pomniejszyć swój dochód podatkowy o sumę wpłat przekazanych na ten rachunek.

Osoby zainteresowane kontami emerytalnymi dodatkowe informacje znajdą na portalu eBroker.pl:

Pracowniczy program emerytalny (PPE) to zupełnie inna forma zabezpieczenia emerytalnego. Uczestniczą w niej tylko pracodawcy, którzy podpisali umowę z instytucją finansową (np. ubezpieczycielem lub towarzystwem funduszy inwestycyjnych). Członkowie PPE nie ponoszą bezpośrednich kosztów oszczędzania na emeryturę. Ich comiesięczne składki w ramach dodatku płacowego odprowadza pracodawca.

Więcej szczegółowych informacji o PPE można znaleźć w artykule opublikowanym na eBroker.pl »

Oszczędzać można również poza systemem emerytalnym

Uczestnictwo w trzecim filarze nie jest jedynym sposobem oszczędzania na emeryturę. Każdy Polak może samodzielnie gromadzić oszczędności, które powiększą świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wielu przyszłych emerytów z myślą o jesieni życia decyduje się na zakup jednostek funduszy inwestycyjnych lub uczestnictwo w programie systematycznego oszczędzania. Przed wyborem jednego z takich produktów finansowych warto skontaktować się z kompetentnym doradcą.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus