Wyniki ubiegłorocznego sondażu Fundacji Kronenberga wskazują, że wielu Polaków nadal utożsamia działalność inwestycyjną z hazardem. W ramach wspomnianego badania niemal jedna czwarta respondentów stwierdziła, że sukces inwestora w największym stopniu zależy od szczęścia. Odsetek rodaków, którzy wątpią w możliwość bezpiecznego i rozważnego inwestowania systematycznie rośnie już od kilku lat. Można przypuszczać, że ten trend jest spowodowany doniesieniami na temat rodzimej afery parabankowej oraz rekordowych spadków cen wybranych aktywów. Takie informacje skutecznie budują obraz „inwestycyjnego kasyna”. Jest on mocno wypaczony. W rzeczywistości rozsądne i bezpieczne warianty inwestycji nadal są dostępne. Osoby, które przestrzegają kilku prostych reguł nie powinny mieć problemów z ich wybraniem.
Wspomniane zasady rozsądnego inwestowania można przedstawić w postaci sześciu poniższych wskazań:
• Po pierwsze: sprawdź opinie na temat instytucji, której powierzasz pieniądze. Nigdy nie podejmuj współpracy z podmiotem widniejącym na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.
• Po drugie: bądź bardzo sceptyczny wobec informacji o strategiach inwestycyjnych lub produktach finansowych, które rzekomo zapewniają ponadprzeciętne zyski. Zadaj sobie pytanie, czy osoba posiadająca tak dobrą receptę na ulokowanie kapitału byłaby zainteresowana jej rozpowszechnianiem.
• Po trzecie: nie daj się namówić na zakup produktów finansowych, jeżeli nie rozumiesz mechanizmu ich działania. Poświęć czas na poznanie podstawowych pojęć, które są związane z określoną formą inwestycji.
• Po czwarte: nie decyduj się na pochopne podpisanie umowy. W spokojnych warunkach przeanalizuj wszystkie materiały informacyjne oraz wzorzec umowny. Korzystaj z prawa do zadawania pytań.
• Po piąte: sprawdź, czy wybrana instytucja finansowa przewiduje sankcje za zerwanie umowy (np. dodatkowe prowizje i karne opłaty).
• Po szóste: pamiętaj, że duże zyski są dostępne tylko dla osób gotowych podjąć wyższe ryzyko.
Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś przygotowany na zaakceptowanie zerowej stopy zwrotu albo strat.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.