A A A
drukuj

Rewolucja w moneybackach. Kto straci?

Data publikacji: 2012.12.18 godz. 13:03

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

W połowie bieżącego roku banki, organizacje płatnicze i rodzimi handlowcy osiągnęli długo oczekiwany kompromis w sprawie tak zwanych opłat interchange. Dzięki mediacji Narodowego Banku Polskiego ustalono, że od stycznia 2013 roku prowizja z tytułu płatności bezgotówkowych zostanie obniżona. Obecnie krajowe banki wymagają, by właściciele sklepów płacili im przeciętnie 1,60% od wartości każdej transakcji, która została uregulowana za pomocą karty. Środki uzyskiwane dzięki systemowi interchange  służą do finansowania promocji aktywizujących właścicieli „plastików”. 

Niektóre zmiany już się dokonały

Analitycy już kilka miesięcy temu zapowiadali, że obniżka średnich stawek interchange do 1,10% spowoduje ograniczenie oferty moneybacków, czyli zwrotów niewielkich sum za dokonane płatności bezgotówkowe. Uważna obserwacja rynku bankowego sugeruje, że ten pesymistyczny scenariusz zaczyna się materializować. Do tej pory zmiany wprowadziły dwa banki: BGŻ oraz Bank Zachodni WBK (patrz poniższa tabela). Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku zmieni się polityka dwóch kolejnych instytucji …

Alior Sync i Millenium podążają tropem konkurencji …

Niekorzystne modyfikacje bankowych regulaminów zwykle nie są eksponowane. Dlatego nie wszyscy klienci Alior Synca i Millenium są świadomi zmian, które nastąpią w przyszłym roku. W pierwszej kolejności odczują je osoby korzystające z systemu Alior Sync. Bank spod znaku czarnego melonika ogłosił, że od 1 stycznia 2013 roku jego moneyback będzie dedykowany tylko dla aktywnych klientów. Na podstawie poniższego zestawienia można stwierdzić, że wymagania wobec użytkowników Alior Sync znacząco wzrosły. Osoby korzystające z Dobrego Konta Millenium mają więcej czasu na adaptację do nowych zasad. Warto zaznaczyć, że Millenium zdecydowało się na rozszerzenie listy honorowanych placówek. Takie rozwiązanie może częściowo zrekompensować podniesienie minimalnego limitu dla moneybacku.

Planowane zmiany w zwrotach moneyback

Bank

Stopa premii

Termin wprowadzenia zmian

Zmiany w zakresie moneybacku

Bank Gospodarki Żywnościowej (Program Premia+)

1% najwyższego wpływu na konto

1 września 2012 roku

(-) Wymagane zrealizowanie transakcji na łączną kwotę 300 złotych w skali miesiąca (wcześniej wystarczało dokonanie trzech dowolnych transakcji)

Bank Zachodni WBK (Wydajesz & Zarabiasz)

1% wartości dokonanych transakcji

(do 31.01.2013 promocyjny zwrot 7%, ograniczenie do 100 złotych w ciągu 2 miesięcy)

14 październik 2012 roku

(-) Ograniczenie liczby honorowanych punktów sprzedaży (wybrane stacje paliw, sklepy spożywcze i supermarkety)

(-) Wprowadzenie limitu dla miesięcznej kwoty zwrotu (500 złotych)

Alior Bank (Alior Sync)

5% wartości transakcji dokonywanych online

Dotychczasowi klienci: 1 stycznia 2013 roku

Nowi klienci: 1 grudnia 2012 roku

(-) Klient będzie musiał spełnić przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

regularne i comiesięczne wpływy z tytułu wynagrodzenia lub stypendium

średnie miesięczne saldo konta ROR wyższe niż 1500 złotych

średnie miesięczne saldo dla wszystkich lokat, ROR-ów oraz kont oszczędnościowych wyższe niż 10 000 złotych

średnie miesięczne saldo zadłużenia dla wszystkich kart kredytowych, limitów zadłużenia i pożyczek wyższe niż 3 000 złotych

Bank Millenium (Dobre Konto)

3% wartości dokonanych transakcji

1 marca 2013 roku

(-) Premia naliczana jednorazowo od kwoty 100 złotych

(+) Rozszerzenie katalogu placówek, w których zakupy są premiowane moneybackiem (apteki, punkty apteczne oraz ośrodki świadczące opiekę medyczna) 

Źródło: opracowanie własne

 

Nie wszystkie banki wprowadziły zmiany …

Niekorzystnych modyfikacji w programach moneyback na razie nie muszą się obawiać klienci dwóch instytucji (Idea Bank, Meritum Bank). Trzeba jednak pamiętać, że moneybackowa oferta pierwszego spośród wymienionych banków jest dedykowana tylko dla przedsiębiorców. Meritum Bank kusi z kolei wysoką stopą premii (4%), ale stawia też dość restrykcyjne wymogi co do wpływów na konto (powyżej 1500 złotych w skali miesiąca).

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus