A A A
drukuj

Praca za granicą a świadczenia emerytalne

Data publikacji: 2011.07.26 godz. 16:08

Opracowanie własne
OCENA
0/5

Fakt, że tak wielu Polaków aktualnie korzysta z możliwości zatrudnienia za granicą budzi wątpliwości co do tego, na jakich zasadach takim osobom będą w przyszłości wypłacane świadczenia emerytalne. Tak naprawdę uzależnione jest to przede wszystkim od kraju, w którym dany pracownik był zatrudniony.

W przypadku, gdy dany zatrudniony pracował w jednym z krajów Unii Europejskiej, to jak najbardziej przepracowany okres i wniesione składki zostaną wliczone do świadczenia emerytalnego. Zatrudniony musi jednak posiadać wtedy świadectwo pracy. Wynika to z faktu, że Polska posiada umowę emerytalną podpisaną ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej.

Minusem tego systemu jest jednak fakt, że wysokość emerytury uzyskiwanej w Polsce będzie uzależniona od tego, ile pracownik zatrudniony na konkretnym stanowisku zarabia na terenie RP. Wysokość zarobków niemieckich nie ma na to wpływu.

Obowiązki z zakresu ubezpieczeń społecznych w poszczególnych krajach Unii mogą się różnić. Np. w Niemczech każdy kto pracuje na umowę o pracę musi być również zapisany do ustawowego programu ubezpieczeń emerytalnych. Wiek emerytalny w tym kraju to 65 lat – zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus