Kolejna reforma systemu emerytalnego zakłada dobrowolny wybór pomiędzy pierwszym i drugim filarem. W ubiegłym roku rząd zadecydował, że kolejne składki członków OFE domyślnie mają trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
"summary" style="text-align: justify;">Myślałeś o dodatkowej emeryturze?
Sprawdź bezpieczne rozwiązanie
Osoby, które nie zgadzają się na taki transfer od dziś mogą wyrazić swój sprzeciw. Złożenie odpowiedniej deklaracji będzie skutkowało pozostawieniem całości kapitału emerytalnego w wybranym OFE.
Decyzję trzeba podjąć do końca lipca 2014 r.
Wybór dalszego sposobu oszczędzania na emeryturę jest możliwy do 31 lipca bieżącego roku. W tym okresie około 16 milionów Polaków będzie musiało zdecydować się na jedną z poniższych opcji:
- Przekazywanie kolejnych składek do ZUS-u i pozostawienie części kapitału emerytalnego w OFE
- Pozostawienie swojego kapitału oraz kolejnych składek w dotychczasowym funduszu emerytalnym
- Przelew kapitału do nowego funduszu emerytalnego i przekazywanie tam kolejnych składek
Poniższa tabela przedstawia podział składki emerytalnej dla każdego wariantu. Trzeba pamiętać, że osoba wybierająca dalsze uczestnictwo w drugim filarze poza ZUS-em będzie lokować jedynie 2,92% wynagrodzenia brutto (14,96% całej składki). W trakcie ostatnich dziesięciu lat jej kariery zawodowej środki zgromadzone w OFE będą stopniowo przenoszone do ZUS-u (po 10% rocznie). Ten mechanizm transferowy, który jest określany jako „suwak bezpieczeństwa” chroni starszych członków OFE przed dekoniunkturą na rynku finansowym. Będzie on stosowany również w przypadku osób, które do 31 lipca nie złożyły odpowiedniej deklaracji (część ich oszczędnosci pozostanie w OFE).
Wariant wybrany przez członka OFE | Składka emerytalna trafiająca do ZUS-u jako procent podstawy | Składka emerytalna trafiająca do OFE jako procent podstawy |
Transfer składek z OFE do ZUS | 19,52% podstawy (w tym 7,30% podstawy na subkoncie ZUS) | 0,00% podstawy |
Udział ZUS-u w składce emerytalnej = 100,00% | Udział OFE w składce emerytalnej = 0,00% | |
Pozostawienie składek w dotychczasowym OFE lub transfer składek do nowego OFE | 16,60% podstawy(w tym 4,38% na subkoncie ZUS) | 2,92% podstawy |
Udział ZUS-u w składce emerytalnej = 85,04% | Udział ZUS-u w składce emerytalnej = 14,96% |
Wizyta w ZUS-ie nie jest konieczna ...
Osoby wybierające dalsze uczestnictwo w OFE powinny wypełnić pisemną deklarację, której wzór jest dostępny na stronie emerytura.gov.pl. Uzupełniony dokument można złożyć w jednej z placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wysłać pocztą na adres „swojego” oddziału ZUS. Dla członków OFE, którzy preferują bardziej nowoczesne rozwiązania przewidziano możliwość wypełnienia odpowiedniego formularza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ze wspomnianej platformy mogą korzystać osoby, które wcześniej potwierdziły swoją tożsamość w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko internauci posiadający certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP mogą zalogować się na PUE ZUS bez dodatkowych formalności.
Warto wspomnieć, że osoby zmieniające OFE do końca lipca muszą podpisać również odpowiednią umowę. W przeciwnym razie zmiana funduszu nie zostanie przeprowadzona.
Kolejne zmiany będą możliwe za dwa lata
Rząd początkowo zakładał, że tegoroczna decyzja o przynależności do drugiego filaru będzie definitywna. Tak restrykcyjne rozwiązanie na szczęście nie zostało wprowadzone. Według obowiązujących przepisów przyszli emeryci od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 roku będą mogli zmienić sposób oszczędzania. Kolejny wybór pomiędzy filarami systemu emerytalnego jest planowany co cztery lata (w 2020 r., 2024 r. itd.). W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że transfer środków pomiędzy OFE i ZUS-em działa tylko w jedną stronę. Osoby, które po raz kolejny trafią do funduszu emerytalnego będą mogły w nim ulokować tylko następne składki (całość zgromadzonego kapitału zatrzyma ZUS).
Buduj kapitał na emeryturę i zabezpiecz sobie i bliskim spokojną przyszłość. Wystarczy, że wypełnisz wniosek, a doradca skontaktuje się z Tobą, by indywidualnie ustalić sumę dodatkowej emerytury.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.