A A A
drukuj

Najem bardziej opłacalny od lokaty?

Data publikacji: 2013.05.07 godz. 12:13

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.7/5

Spadek oprocentowania depozytów sprawia, że coraz większa grupa posiadaczy kapitału poszukuje alternatywnego sposobu jego pomnażania. Takie warunki stwarzają doskonałą okazję dla krajowych deweloperów. Osoby czytające ich materiały reklamowe często  mogą się dowiedzieć, że wynajem nowego mieszkania w obecnych warunkach generuje wyższe zyski niż bankowe depozyty. Warto zweryfikować to stwierdzenie przy pomocy dokładnych obliczeń…

W Warszawie, Krakowie i Katowicach rentowność najmu przekracza 4,00%

Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla rentowności wynajmu (patrz poniższa tabela). Najbardziej korzystna relacja wysokości  stawek czynszu i cen nowych mieszkań występuje w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Ta okoliczność wpływa na oszacowaną stopę zwrotu z wynajmu. W przypadku wszystkich wymienionych miast wspomniana stopa po opodatkowaniu przekracza poziom 4,00% w skali roku. Najlepiej przedstawiają się wartości wyznaczone dla Katowic. Przykładowa rentowność wynajmu mieszkania, które jest zlokalizowane w Stolicy Górnego Śląska wynosi 4,74% (lokal jednopokojowy) i 5,93% (lokal dwupokojowy).

Szczególnie istotne wyniki zostały przedstawione w dwóch ostatnich kolumnach poniższego zestawienia. Dostarczają one informacji na temat oprocentowania depozytu, który zapewnia identyczne zyski, jak analizowana inwestycja w wynajem. Dzięki takiemu porównaniu okazuje się, że pięć wariantów najmu jest bardziej opłacalnych niż lokata oprocentowana na granicznym poziomie rynkowym (5,00%). Najlepsze wyniki (5,85% i 7,32%) odnotowano dla katowickiego rynku.

Porównanie rentowności wynajmu lokalu

zobacz porównanie rentowności wynajmu lokalu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus