W ofertach depozytowych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych dostępnych jest wiele różnych rodzajów lokat. Wśród nich wyróżniają się lokaty progresywne, przy których zwykle banki eksponują ponadprzeciętnie wysokie oprocentowanie. Gdzie jest haczyk?
Istotą lokat progresywnych jest rosnące w czasie oprocentowanie. W początkowych okresach jest ono bardzo niskie, a w ostatnim może diametralnie wzrosnąć. Dla klienta liczy się jednak średnioroczne oprocentowanie lokaty, które najczęściej jest niższe od najlepszych ofert lokat tradycyjnych.
Czym jest lokata progresywna?
Lokata jest bezpieczny sposobem pomnażania posiadanych środków finansowych. Objęta jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie inaczej jest w przypadku lokat progresywnych, które są rodzajem tradycyjnej lokaty bankowej. Taką lokatę można założyć oczywiście w banku. Jej cechą charakterystyczną jest to, że oprocentowanie nie ma stałej wartości, ale jest ono progresywne. Oznacza to, że oprocentowanie środków finansowych złożonych na lokacie progresywnej w banku rośnie z okresu na okres, np. co miesiąc, co trzy miesiące lub w innych okresach. W pierwszym miesiącu np. rocznej lokaty może wynosić ono 0,5 proc., a później rosnąć co miesiąc o 0,5 punktu procentowego. Dlatego w drugim miesiącu środki są oprocentowane na 1 proc. w skali roku, w kolejnym na 1,5 proc. w skali roku, aby osiągnąć po 12 miesiącach trwania lokaty najwyższe i najczęściej mocno eksponowane przez bank oprocentowanie 6 proc. w skali roku.
Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Czy warto inwestować w lokaty progresywne?
W typowej lokacie progresywnej oprocentowanie wzrasta szybko jedynie w ostatnich miesiącach deponowania środków finansowych. Przedstawiony przykład byłby bardzo korzystny dla klienta, ale rzadko kiedy tak jest. Najważniejsze przy ocenie atrakcyjności lokaty progresywnej jest to, ile wynosi średnie oprocentowanie. Pokaże ono, ile realnie jesteśmy w stanie zarobić przy skorzystaniu z danej oferty lokacyjnej.
Średnie oprocentowanie lokaty progresywnej oblicza się do zsumowania wszystkich pojedynczych wartości i podzieleniu ich przez liczbę miesięcy obowiązywania lokaty. Najczęściej na polskim rynku bankowym brakuje rzeczywiście atrakcyjnych ofert lokat z progresywnym wzrostem oprocentowania środków.
Mają one jednak pewne zalety - najczęściej lokatę można zakończyć po kilku pierwszych miesiącach jej trwania, bez utraty odsetek, ale wtedy zarobimy na niej naprawdę niewiele. Początkowo bowiem wszystkie lokaty progresywne są oprocentowane na minimalnym poziomie. Plusem takiego rozwiązania jest też i to, że część banków pozwala na dokonywanie dopłat do kapitału złożonego na lokacie progresywnej.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.