A A A
drukuj

Kto odzyska część składki ubezpieczeniowej?

Data publikacji: 2013.06.06 godz. 15:44

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Składka stanowi wynagrodzenie dla ubezpieczyciela świadczącego usługi w uzgodnionym przedziale czasowym. Dlatego roszczenia ubezpieczonych, którzy domagają się zwrotu środków za niewykorzystany okres ochrony są zasadne. Począwszy od 2007 roku przepisy kodeksu cywilnego jednoznacznie wskazują, że zakład ubezpieczeniowy może pobrać tylko składkę proporcjonalną do czasu świadczenia usług. Pozostała część musi być zwrócona klientowi. Taki wymóg nie jest uzależniony od innych okoliczności (np. wykorzystania sumy ubezpieczenia). Po dokładniejszym przeanalizowaniu obowiązującego prawa okazuje się, że omawiana kwestia jest bardziej zawiła. Komplikacje są związane z obecnością przepisów szczegółowych, które w odniesieniu do obowiązkowych polis przewidują nieco inne zasady rekompensaty za krótszy okres ochrony …

Zwrot składki z OC kierowców nie jest bezwarunkowy

Wspomniane przepisy szczegółowe znajdują się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ten akt prawny reguluje między innymi zasady funkcjonowania ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej kierowców.

W przypadku popularnych polis OC dla kierowców ustawodawca przewidział jedenaście przesłanek zobowiązujących ubezpieczyciela do zwrotu wynagrodzenia za niewykorzystany okres ochrony. Prawo do odzyskania części wpłaconej składki przysługuje tylko osobom, które:
ze względu na brak terminowej rejestracji pojazdu odstąpiły od umowy zawartej z ubezpieczycielem (taki wariant jest możliwy jeśli ubezpieczyciel sprzedał polisę przed procedurą rejestracyjną)
przekazały kompletny lub niekompletny pojazd do legalnej stacji demontażu 
pod odpowiedzialnością karną złożyły oświadczenie o kradzieży pojazdu
właściwie udokumentowały:

  • wywóz pojazdu zarejestrowanego za granicą lub zbytego za granicę
  • kasację pojazdu za granicą
  • trwałą i kompletną utratę pojazdu (np. na wskutek klęski żywiołowej)

• sprzedały pojazd osobie rezygnującej z dotychczasowej umowy ubezpieczenia 
• jako tymczasowy posiadacz wykupiły polisę o terminie dłuższym niż faktyczny okres jego użytkowania (zwrot jest przekazywany jeśli właściciel pojazdu wypowie obowiązującą umowę)
• odstąpiły od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość (np. przy pomocy formularza elektronicznego)
• podpisały kolejną umowę ubezpieczenia OC, gdy odpowiednia ochrona została już zapewniona (w takim przypadku ubezpieczyciel może pobrać wynagrodzenie za świadczone usługi)

We wszystkich wymienionych sytuacjach zwrot składki jest rozliczany proporcjonalnie do okresu trwania ochrony. Począwszy od 2012 roku ubezpieczyciel musi uwzględniać każdy dzień, w trakcie którego klient nie korzystał z jego usług. Wcześniej zwracaną składkę rozliczano na podstawie miesięcznych okresów rozliczeniowych.  Obowiązujące przepisy wskazują, że firma oferująca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych musi oddać część pobranego wynagrodzenia przed upływem dwóch tygodni. Wspomniany termin nalicza się od dnia, w którym klient złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo przekazał informację o innych przesłankach zwrotu składki.


Ubezpieczony rolnik też musi liczyć się z ograniczeniami …

Na szczególną uwagę zasługuje również kwestia zwrotu składki należnej z tytułu obowiązkowych polis dla rolników (tj. ubezpieczenia budynków rolnych i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej). Ze względu na ograniczenia przewidziane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie zawsze mogą otrzymać częściowy zwrot kosztów wykupionych polis. Taki wariant jest dostępny tylko wtedy, gdy ubezpieczony: 
• sprzedał gospodarstwo osobie, która zrezygnowała z dotychczasowej polisy• utracił status rolnika ze względu na uwarunkowania prawne (np. wyprzedaż areału) lub zmianę właściwości posiadanych gruntów
• odstąpił od umowy ubezpieczenia, którą zawarto na odległość 
• podpisał kolejną umowę ubezpieczenia zapewniającego identyczny zakres ochrony 

Zwrot składki z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń rolników jest dokonywany na zasadach, które obowiązują w przypadku OC kierowców.  

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus