A A A
drukuj

Czy kredyt oddłużeniowy rzeczywiście pomoże?

Data publikacji: 2015.02.24 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.0/5

Kredyt oddłużeniowy to rozwiązanie dla osób, które mają poważne problemy ze spłatą wcześniejszych długów. Jak działa wspomniany kredyt?

Fot: kredyt oddluzeniowy

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

W Internecie bez problemu można znaleźć wiele propozycji kredytów oddłużeniowych. Takie oferty są przeznaczone dla osób zmagających się ze spłatą wcześniejszych zobowiązań (np. kredytów ratalnych, kredytów gotówkowych i „chwilówek”). Firmy udzielające kredytów oddłużeniowych nie podlegają jednak takiemu nadzorowi, jak banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe. 

Pozabankowa konsolidacja, czyli ostatnia deska ratunku

Na wstępie warto wyjaśnić kilka kwestii, które sprawiają problemy dłużnikom. Są one związane z dość zawiłymi przepisami krajowego prawa i niejednoznacznym nazewnictwem ofert finansowych.

Pozabankowi pożyczkodawcy (w tym firmy oddłużeniowe), podobnie jak banki oraz SKOK-i muszą przestrzegać zapisów ustawy o kredycie konsumenckim. Osoba zaciągającą kredyt konsumencki (konsument) podlega szczególnej ochronie prawnej. Konsument w ciągu pierwszych 14 dni może odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Każdą instytucję finansową, która nie pozwala na odstąpienie od umowy albo łamie inne prawa klienta, można zaskarżyć do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj więcej o kredycie konsumenckim i prawach kredytobiorcy » 

Niektóre firmy oddłużeniowe jako pośrednicy oferują kredyty konsolidacyjne z oferty banków i SKOK-ów. Większość oddłużanych osób ze względu na złą historię w BIK-u nie może otrzymać pieniędzy od banku lub kasy spółdzielczej. W takiej sytuacji firma zajmująca się oddłużaniem pożycza własne środki, dzięki którym można spłacić zadłużenie klienta. Dzięki długiemu okresowi spłaty spada wysokość miesięcznych rat. Wydłużenie okresu spłaty powoduje również wzrost łącznych kosztów (m.in. odsetek). Dla osoby, która ma poważne problemy finansowe i jest zagrożona egzekucją komorniczą ta kwestia schodzi jednak na dalszy plan.

Hipoteka lub zastaw znacząco obniży koszty pożyczki

Większość firm oddłużeniowych akceptuje klientów posiadających złą historię kredytową lub zajęcia komornicze. Pożyczenie gotówki takim osobom wiąże się ze sporym ryzykiem. Dlatego całkowity koszt oddłużania jest duży. Prócz oprocentowania pożyczki oddłużeniowej (maksimum 12,00% od 9 października 2015 r.), trzeba się liczyć z wysokim poziomem prowizji i opłat administracyjnych. Informacje dotyczące kosztów powinny znajdować się w specjalnym formularzu. Taki dokument musi przygotować każda instytucja oferująca kredyty konsumenckie. Przed złożeniem podpisu na umowie, formularz informacyjny można wziąć ze sobą i spokojnie przeczytać w domu.

Szansę na znacznie tańsze oddłużanie mają klienci posiadający wartościowy majątek (np. działkę, mieszkanie, dom jednorodzinny lub samochód). Rzecz, na której zostanie ustanowione zabezpieczenie pożyczki (hipoteka lub zastaw) nie powinna być obciążona innym zobowiązaniem. Jeśli w księgach wieczystych przykładowego mieszkania widnieje już jedna hipoteka, to nie każda firma oddłużeniowa zgodzi się na tańsze pożyczenie pieniędzy. Ta sama zasada dotyczy również ruchomości, na których ustanawia się zastaw (przykłady: samochód lub motocykl).

Po pewnym czasie zadłużenie można przenieść do banku

Ze względu na wysokie koszty pozabankowe oddłużanie trzeba traktować jako ostateczność. Dzięki takiemu rozwiązaniu dłużnicy mają więcej czasu na złapanie finansowego oddechu. Warto dodać, że dobre firmy zajmujące się oddłużaniem dokładnie sprawdzają historię kredytową klienta w BIK oraz innych rejestrach (KRD, ERIF, InfoMonitor, Bankowy Rejestr). Po takiej analizie można określić, czy istnieje szansa na szybkie usunięcie kłopotliwych wpisów. Osoby, którym udało się „wyczyścić BIK” nie muszą długo korzystać z oferty pozabankowych pożyczek. Po usunięciu kłopotliwych wpisów w BIK-u, zadłużenie można refinansować przy pomocy banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej. Wtedy klient wnioskuje już o zwykły kredyt konsolidacyjny.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus