A A A
drukuj

Kredyt gotówkowy dla kobiety w ciąży lub młodej matki?

Data publikacji: 2013.04.23 godz. 09:37

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Okres ciąży i połogu wiąże się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na gotówkę. Nie wszystkie kobiety w ciąży i młode matki dysponują oszczędnościami, które mogłyby pokryć dodatkowe potrzeby finansowe. Dlatego wiele z nich ubiega się o kredyt gotówkowy w jednym z krajowych banków. Wybór instytucji, która sfinansuje wydatki związane z powiększeniem rodziny jest bardzo istotny. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy kredytodawcy akceptują dochody z tytułu zasiłku chorobowego dla ciężarnych kobiet i zasiłku macierzyńskiego. 

Tylko kilka banków uwzględnia świadczenia związane z macierzyństwem

Informacje dostarczone przez wiodących kredytodawców wskazują, że zasiłki macierzyńskie i chorobowe nie zawsze są traktowane jako wystarczające zabezpieczenie spłaty. Obydwa wymienione świadczenia zostaną zaakceptowane przez cztery analizowane instytucje. Mowa o Alior Banku, mBanku, PKO BP i Raiffeisen Polbanku. Dwa kolejne banki (BNP Paribas oraz Nordea) deklarują, że każdy wniosek kobiety w ciąży lub młodej matki jest rozpatrywany indywidualnie.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe restrykcje, które są stosowane przez trzy banki (patrz poniższa tabela). Istotne ograniczenie dla swoich klientek przewiduje Nordea. Wspomniany kredytodawca uwzględnia bowiem świadczenie macierzyńskie w kwocie nieprzekraczającej 60% aktualnego dochodu. Pewnych restrykcji można się też spodziewać w dwóch bankach, które wyrażają zgodę na wliczenie zasiłku macierzyńskiego i chorobowego do dochodu wnioskodawcy (patrz poniższe zestawienie). 

Kredyty gotówkowe w krajowych bankach: klasyfikacja dochodów pochodzących z zasiłku macierzyńskiego i świadczenia chorobowego, które jest wypłacane w trakcie ciąży 

Nazwa banku

Czy bank akceptuje dochody pochodzące z zasiłku macierzyńskiego?

(Szczegóły)

Czy bank akceptuje dochody pochodzące ze świadczenia chorobowego, które jest wypłacane w trakcie ciąży

(Szczegóły)

Alior Bank

Tak

Tak

(Świadczenie chorobowe nie jest uwzględniane jeśli wypłaca je pracodawca)*

Bank Pocztowy

Nie

Nie

Bank Zachodni WBK

Tak

(Zasiłek macierzyński jest uwzględniany tylko w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Jeśli zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych to wymagane jest pisemne zaświadczenie z tej instytucji)

Nie

BNP Paribas

Bank indywidualnie rozpatruje każdą sytuację

Bank indywidualnie rozpatruje każdą sytuację

Eurobank

Nie

Nie

ING Bank Śląski

Tak

Nie

mBank

Tak

Tak

Multibank

Nie

Nie

Nordea

Bank indywidualnie rozpatruje każdą sytuację

(Dochody z zasiłku macierzyńskiego są uwzględniane do 60% kwoty aktualnego dochodu)

Bank indywidualnie rozpatruje każdą sytuację

Pekao S.A.

Nie

Nie

PKO BP

Tak

Tak

Raiffeisen Polbank

Tak

Tak

* - taka sytuacja występuje, jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu, a łączny okres niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym nie przekroczył 33 dni (dla osób, które ukończyły 50 rok życia stosuje się krótszy limit niezdolności do pracy – 14 dni w skali roku)

Źródło: opracowanie własne

Wniosek z bliską osobą to recepta na kredytowe kłopoty …

W przypadku problemów z pozyskaniem gotówki kobiety w ciąży i młode matki powinny pamiętać o tym, że banki często zgadzają się na złożenie wniosku ze współkredytobiorcą. Może to być ojciec dziecka, rodzic lub inna osoba, która zgodzi się na partycypowanie w kosztach odsetkowych. W omawianej sytuacji spore znaczenie mają dwa kryteria: stabilność dochodów uzyskiwanych przez dodatkowego wnioskodawcę oraz jego dotychczasowa historia kredytowa.  




Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus