A A A
drukuj

Konto oszczędnościowe – czy tak warto oszczędzać?

Data publikacji: 2015.01.30 godz. 00:00

artykuł sponsorowany

OCENA
2.5/5

Lokaty, choć dobrze chronią kapitał i gwarantują niewielki zysk, mają zasadniczą wadę. Często zmuszają do „zamrażania” środków na dłuższy czas. Alternatywą dla nich są konta oszczędnościowe. Dają dużo większą swobodę dostępu do środków.

Fot: konto oszczędnościowe czy lokata?

Oprocentowanie bankowych depozytw od początku tego roku nie zachwyca. Za sprawą spadających stóp procentowych wielu klientów przeniosło swoje środki do funduszy inwestycyjnych lub nabywając obligacje Skarbu Państwa. Wciąż jednak większość Polaków lokuje swoje oszczędności na krótkoterminowych lokatach oraz na rachunkach oszczędnościowych.

Na koncie oszczędnościowym lepiej niż na lokacie?

Konta oszczędnościowe przebojem weszły na bankowe podwórko. Często niejako z automatu są oferowane klientom przez banki. Dają możliwość zarabiania na wolnych środkach, a dodatkowo gwarantują łatwy dostęp do pieniędzy. Co ważne: bez utraty odsetek. Dlatego konta oszczędnościowe mogą być atrakcyjną alternatywą dla lokat. Pamiętać trzeba, że najlepsze oferty są zwykle ograniczone czasowo.

 Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Obecnie jedną z najatrakcyjniejszych jest propozycja Banku Millennium. Klienci korzystający z konta oszczędnościowego mogą zarobić nawet 3,3 proc. w skali roku. Tak wysokie oprocentowanie dostępne jest przez 3 miesiące i dotyczy wyłącznie nowych środków wpłaconych przez klienta. Maksymalny próg oprocentowania dotyczy kwoty do 30 000 złotych. Nadwyżka ponad tę kwotę do 100 000 złotych oprocentowana jest na poziomie 2,90 proc, a ponad 100 000 złotych na 2,80 proc. Standardowe oprocentowanie (poza promocją) to maksymalnie 2 proc (dla nadwyżki ponad 250 000 złotych). Jak więc widać, promocja jest wyjątkowo atrakcyjna.

Odsetki dla promocyjnych środków, przez trzy miesiące, są kapitalizowane co miesiąc. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie lub założenie Konta 360°. Konto oszczędnościowe Banku Millennium daje swobodę korzystania z pieniędzy, jak w przypadku zwykłego konta. Można je zasilić jednorazowo lub wpłacać pieniądze regularnie. W dowolnym momencie można też skorzystać z pieniędzy wypłacając je z konta oszczędnościowego. Warte odnotowania jest fakt, że nie traci się przy okazji odsetek. Daje to możliwość swobodnego przenoszenia środków na lepiej oprocentowane konta (jeśli pojawią się takie oferty).

Trzeba też pamiętać, że do promocji można przystąpić tylko wtedy, gdy nie korzysta się z innej specjalnej oferty do konta oszczędnościowego. Jeśli klient ma środki na koncie oszczędnościowym, które są objęte inną promocją, nawet jeśli wpłaci pieniądze na nowo, wyższe oprocentowanie zostanie naliczone dopiero po zakończeniu „starej” działalności.

Mimo wszystko, konto oszczędnościowe jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż np. lokata bankowa, do której przez lata się przyzwyczailiśmy. Lokata bankowa jest jednak wciąż jednym z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. Łatwo dostępne, oferujące zysk praktycznie bez ryzyka i skutecznie chroniący kapitał. Ich minusem jest jednak to, że zmuszają oszczędzającego do „zamrażania” środków na pewien czas. Może to być miesiąc, trzy miesiące, a nawet rok i dłużej. Wszystko zależy od wybranej opcji.

Konto Oszczędnościowe jest otwierane na czas nieokreślony. Można je obsługiwać za pośrednictwem rachunku bieżącego, który umożliwia korzystanie również z innych usług bankowych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus