Finansowanie zakupu środka trwałego w firmie może odbyć się z zastosowaniem źródła własnego lub obcego. Wśród zewnętrznych źródeł pozyskiwania środków finansowych wymienia się głównie leasing. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę dla swojej firmy?
Korzystna oferta leasingowa ma być elastyczna - jej warunki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych leasingobiorcy. Ponadto warto by było zaciągnąć leasing w firmie, która może liczyć na wysokie rabaty przy zakupie środka trwałego określonego typu.
Dla kogo?
Leasing finansowy lub operacyjny jest dostępny w praktyce dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma przy tym znaczenia, skala prowadzonej działalności, ani to, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem. Wielu leasingodawców nie wymaga minimalnego stażu rynkowego, dla skorzystania ze swojej oferty.
Polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, zamiast z kredytów inwestycyjnych i obrotowych zaciąganych w bankach. Badanie CBOS przeprowadzone w 2014 roku pokazało, że w latach 2009-2014 31 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju korzystało z leasingu w celach inwestycyjnych, a niektóre nawet więcej niż jeden raz.
Najczęściej leasing kojarzony jest z zakupem samochodów firmowych, choć nie tylko takie środki trwałe można na być w ramach oferty leasingowej. Oferty leasingowe różnią się między sobą, dlatego warto przeanalizować co najmniej kilka z dostępnych na rynku alternatyw, aby wybrać najkorzystniejszą dla leasingobiorcy w danym czasie.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Warunki transakcji leasingowej
Porównując różne oferty leasingowe, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy są one elastyczne i pozwalają na dostosowanie swoich warunków do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Należy sprawdzić takie czynniki jak:
- wysokość opłaty wstępnej,
- wysokość wartości rezydualnej,
- wysokość obciążeń w ratach leasingowych,
- możliwość elastycznego kształtowania wysokości rat.
Korzyścią wynikającą z leasingu dla firm jest możliwość zaliczenia całej raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy biorący w leasing maszyny, urządzenia czy środki transportu mogą w przypadku rozliczania się z fiskusem na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatku liniowego, odliczyć od podstawy opodatkowania koszty leasingowe.
Dużą korzyścią wynikającą z leasingu jest możliwość dostosowania wysokości raty leasingowej do sezonowości przychodów i produkcji w przedsiębiorstwie. U niektórych leasingodawców możliwe jest elastyczne kształtowanie raty zgodnie z istniejącymi możliwościami finansowymi leasingobiorcy.
Leasing warto wziąć w tej firmie leasingowej, która może wypracować wysokie rabaty i zniżki przy zakupie środków trwałych konkretnej marki. Przedsiębiorca kupi je w niższej cenie, niż gdyby korzystał z kredytu bankowego.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.