Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny krajowych gruntów rolnych począwszy od ośmiu lat notują systematyczne wzrosty.
W cigu ostatniego roku przeciętna cena jednego hektara działki, która jest wykorzystywana do celów rolniczych zwiększyła się o 27,30%. Ośmioletnia stopa zmiany cen 1 ha w zależności od obszaru wynosi od 163% (woj. małopolskie) do 329% (woj. dolnośląskie). Ze względu na wspomniane wyniki oraz solidne podstawy dalszego wzrostu cen grunty rolne przyciągają uwagę posiadaczy kapitału. Osoby, które są zainteresowane inwestycją w takie nieruchomości powinny zastanowić się nad sposobem ich dalszego wykorzystania…
Korzyści można czerpać z dzierżawy, dopłat lub odrolnienia
Nabywcy gruntów rolnych muszą wybrać jeden z dwóch wariantów dalszego działania. Pierwsza opcja polega na wykorzystywaniu działki zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. Inwestor, który nie zamierza zmieniać sposobu użytkowania gruntu rolnego może czerpać zyski z dzierżawy lub unijnych dotacji. Perspektywa otrzymywania stałego wsparcia z Unii Europejskiej jest kusząca. Warto jednak pamiętać, że beneficjent wspólnotowej pomocy musi dbać o utrzymanie dotychczasowej użyteczności gruntu. Taki wymóg może być kłopotliwy dla osób, które nie zamierzają się angażować w działalność rolniczą. Dzierżawa jest mniej absorbującym rozwiązaniem. Jego główną wadą jest relatywnie niska opłacalność. Krajowi rolnicy nie są zbytnio zainteresowani użytkowaniem gruntów należących do osób fizycznych, ponieważ Agencja Nieruchomości Rolnych oferuje konkurencyjne stawki czynszów. Szanse na korzystną dzierżawę mają tylko właściciele najbardziej urodzajnych pól (klasa bonitacyjna I, II i III).
Ze względu na wspomniane problemy wielu posiadaczy nieruchomości rolnych decyduje się na zmianę ich przeznaczenia. Taki proces jest związany z przystosowaniem posiadanego gruntu do ewentualnej zabudowy. W przypadku działek, które mają być przeznaczone do celów budowlanych jakość gleby nie ma większego znaczenia. Znacznie ważniejszym czynnikiem jest lokalizacja. Osoby, które zakupiły działkę położoną w granicach większego miasta mogą liczyć na korzystną odsprzedaż. Takie nieruchomości cieszą się bowiem sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów prywatnych i przedsiębiorstw. Lokalizacja na terenie miasta ma jeszcze jedną istotną zaletę. Można się o tym przekonać analizując przepisy dotyczące odrolnienia gruntów. Wskazują one, że właściciel działki umiejscowionej w granicach miasta nie musi występować o zgodę na wyłączenie jej z produkcji rolnej. Dzięki temu skomplikowany i długotrwały proces odrolnienia nieco się upraszcza.
Nagrodą za zmagania z barierami administracyjnymi jest znaczący wzrost wartości odrolnionego gruntu. W obecnych warunkach stuprocentowa zmiana ceny atrakcyjnej działki, która została przystosowana do celów budowlanych nie jest czymś nadzwyczajnym.
Pomoc wyspecjalizowanego pośrednika bywa użyteczna …
Spore zainteresowanie inwestycjami ziemskimi sprawiło, że na krajowym rynku pojawili się wyspecjalizowani pośrednicy. Takie przedsiębiorstwa zbierają środki należące do grupy prywatnych inwestorów. Kumulacja zainwestowanego kapitału pozwala na zakup większej liczby działek zlokalizowanych w różnych miejscach. Wszystkie grunty są nabywane z myślą o odrolnieniu. Po przeprowadzeniu tego procesu i upływie kilku kolejnych lat następuje odsprzedaż. Zyski przysługujące posiadaczom kapitału pomniejsza się o wynagrodzenie pośrednika, który organizuje sprzedaż i dopełnia wszystkich czynności administracyjnych. Taka kompleksowa obsługa jest korzystna dla inwestorów, którzy nie posiadają odpowiedniej ilości czasu lub specjalistycznej wiedzy.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.