A A A
drukuj

Dotacja podmiotowa i przedmiotowa

Data publikacji: 2016.01.07 godz. 08:51
OCENA
4.0/5

Podstawą rozróżnienia dotacji podmiotowej i przedmiotowej są akty prawne Unii Europejskiej. Odpowiednie zdefiniowanie uzyskanej dotacji pozwoli na wskazanie, czy jest ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też nie.

Fot: Dotacja podmiotowa i przedmiotowa

Dotacja przedmiotowa ma związek z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług i stanowi dopłatę do ceny, natomiast dotacja podmiotowa przekazywana jest beneficjentowi (podmiotowi) na jego bieżącą działalność.

Czym jest dotacja?

Pod pojęciem dotacja należy rozumieć środki przekazywane nieodpłatnie konkretnym beneficjentom na realizację zgłoszonych przez nich projektów. Dotacje, zgodnie z art. 126 ustawy o finansach publicznych, są wypłacane na szczególnych zasadach z środków:

  • z budżetu państwa,
  • z budżetu jednostek samorządu terytorialnego,
  • z państwowych funduszy celowych.

Ponadto, wspominany artykuł określa, że dotacje przeznaczone są na podstawie ustawy o finansach publicznych, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych. Wyróżnia się między innymi podział na dotacje przedmiotowe i podmiotowe.

Pojęcie dotacji przedmiotowej

Dotacja przedmiotowa uzyskiwana jest przez beneficjenta w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług. W praktyce stanowi ona dopłatę do ceny towaru lub usługi. Należy ją rozpatrywać jako element uzupełniający podstawę opodatkowania, jako na przykład pokrycie ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny towaru lub usługi. Dotacje przedmiotowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pojęcie dotacji podmiotowej

Jeśli dotacja przekazywana jest beneficjentowi celem pokrycia niezdefiniowanych wprost kosztów, na cele całego przedsiębiorstwa, oraz nie jest uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług, będzie dotacją podmiotową. Jako taka, nie stanowi dopłaty do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług i nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Swoim zakresem dotacje podmiotowe będą obejmowały środki dla podmiotu (stąd też ich nazwa) wskazanego w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej, przekazane tylko i wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym we właściwych przepisach.

Beneficjentami dotacji podmiotowej są jednostki sektora finansów publicznych niebędące państwowymi jednostkami budżetowymi.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus