Osoby, które uzyskały pierwszy tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego powinny podjąć dwie dorosłe decyzje. Pierwsza z nich dotyczy wyboru pomiędzy OFE i ZUS. Młodzi pracownicy i przedsiębiorcy, którzy nie chcą przekazywać całości swoich składek do państwowej kasy powinni też wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Taką decyzję warto podjąć po przeanalizowaniu dotychczasowych wyników OFE ...
"summary">Składka już od 1 zł dziennie.
Zadbaj o przyszłość swoich bliskich
Najważniejsze są długoterminowe stopy zwrotu
Osoby przekazujące część swoich składek do otwartego funduszu emerytalnego nabywają jednostki uczestnictwa. Każda jednostka uczestnictwa potwierdza udział przyszłego emeryta w aktywach funduszu. Wzrost jej notowań sygnalizuje powiększenie kapitału emerytalnego. Całkowitą wartość środków, które dana osoba zgromadziła na swoim koncie oblicza się poprzez przemnożenie liczby jednostek oraz ich aktualnej ceny .
Wszystkie fundusze emerytalne są zobowiązane do codziennego podawania wartości swoich jednostek uczestnictwa. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, które OFE w danym okresie wygenerowały najwyższą stopę zwrotu. Ten wskaźnik oblicza się przy pomocy prostego wzoru (patrz poniżej).
Stopa zwrotu OFE w całym badanym okresie = (zmiana notowań jednostki uczestnictwa w analizowanym okresie/wartość jednostki funduszu na początku analizowanego okresu) x 100%
W Internecie są dostępne notowania jednostek uczestnictwa z początku ubiegłej dekady. Na ich podstawie można sprawdzić, jaki zysk w trakcie ostatnich kilkunastu lat wygenerował dany fundusz. Przyszli uczestnicy OFE mogą również znaleźć informacje o stopach zwrotu, które obliczono dla krótszych okresów (np. ostatnich trzech lat). Takie dane mają mniejsze znaczenie, ponieważ lokowanie środków w otwartym funduszu emerytalnym to długoterminowa inwestycja.
Sprawdź, jakie zyski poszczególne OFE osiągnęły od 31 grudnia 1999 roku (analiza eBroker.pl)
Wysokość pobieranych opłat … nie ma znaczenia
Wszystkie OFE pobierają od swoich klientów opłatę dystrybucyjną i opłatę za zarządzanie. Z punktu widzenia osób porównujących fundusze emerytalne poziom wspomnianych opłat nie jest istotny. Przyczyna jest prozaiczna - praktycznie wszystkie OFE ustaliły opłatę dystrybucyjną na maksymalnym poziomie, który przewidują obowiązujące przepisy (1,75% pobieranej składki). W przypadku miesięcznych opłat za zarządzanie sytuacja przedstawia się identycznie.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.