A A A
drukuj

Darowizna w rodzinie nie musi być opodatkowana

Data publikacji: 2013.07.30 godz. 13:41

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.3/5

Polski fiskus w swoim katalogu opodatkowanych czynności prawnych nie pominął darowizny. Taką formę nieodpłatnego przysporzenia często wykorzystują członkowie najbliższej rodziny. 

Osoby obdarowane przez swoich krewnych powinny pamitać, że  krajowe prawo przewiduje specjalne zasady opodatkowania „rodzinnych” prezentów. Są one bardziej korzystne niż ogólne rozwiązania, które przewidziano w ramach podatku od spadków i darowizn. Fiskus dzieli krewnych na dwie grupy podatkowe …

Obowiązujące prawo uzależnia zasady opodatkowania darowizn od relacji łączących darczyńcę oraz obdarowanego podatnika. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wyróżnia dwie grupy, które funkcjonują w ramach rodziny. Można je przedstawić przy pomocy poniższej tabeli. 

Grupy podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn

Nazwa grupy podatkowej

Osoby należące do danej grupy podatkowej

(w relacji do obdarowanego podatnika)

Grupa pierwsza (bliższa rodzina)

  • małżonek
  • krewny wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, pradziadek, prababka)
  • krewny zstępny (syn, córka, wnuk, prawnuk)
  • pasierb, ojczym, macocha, brat, siostra, teść, teściowa, zięć, synowa

Grupa druga (dalsza rodzina)

  • zstępni krewnych rodzeństwa (syn brata, córka brata, syn siostry, córka siostry)
  • rodzeństwo rodziców (wuj, ciotka)
  • zstępni krewni i małżonkowie pasierbów
  • małżonkowie rodzeństwa (maż siostry, żona brata)
  • rodzeństwo małżonków (brat męża, siostra męża, brat żony, siostra żony)
  • małżonkowie rodzeństwa małżonków (na przykład mąż siostry żony)
  • małżonkowie innych zstępnych krewnych (na przykład żona wnuczka)

Grupa trzecia (osoby niespokrewnione)

Do grupy trzeciej należą osoby, które nie są spokrewnione z podatnikiem

Źródło: opracowanie własne

Przynależność darczyńcy do danej grupy określa wysokość limitu nieopodatkowanych świadczeń. Wspomniane limity wynoszą odpowiednio: 

9637 złotych dla pierwszej grupy podatkowej 
7276 złotych dla drugiej grupy podatkowej
4902 złote dla trzeciej grupy podatkowej 

Osobne limity wartości nieopodatkowanych prezentów stosuje się dla każdego darczyńcy. Graniczna kwota darowizn obowiązuje w trakcie pięcioletniego okresu. Jego naliczanie rozpoczyna się z chwilą otrzymania pierwszej darowizny od danej osoby. Trzeba nadmienić, że kwoty uwzględniane w ramach limitu muszą odzwierciedlać faktyczną wartość rzeczy lub prawa majątkowego.W przypadku przekroczenia odpowiedniego limitu obdarowany musi złożyć w urzędzie skarbowym deklarację SD-3 oraz dokumenty zaświadczające o wartości darowizny (np. dowód zakupu lub wycenę rzeczoznawcy). Graniczny termin takiego zgłoszenia to 30 dni. Nalicza się go od daty dokonania darowizny. Po przeanalizowaniu dokumentacji dostarczonej przez obdarowanego urząd skarbowy ustala wartość należnego świadczenia i wysyła pisemną decyzję. Zobowiązanie wobec fiskusa powinno być uregulowane w trakcie 14 dni od daty jej doręczenia.    

Uwaga: zgłoszenie „rodzinnej” darowizny zwalnia z podatku   W ramach uzupełnienia warto wspomnieć o dodatkowych zwolnieniach z podatku od spadków i darowizn. Dotyczą one:
darowizny udokumentowanej przy pomocy aktu notarialnego 
„rodzinnej” darowizny, którą zgłoszono przed upływem 6 miesięcy (zwolnienie obowiązuje jeśli darczyńca jest: bratem, siostrą, małżonkiem, krewnym zstępnym, krewnym wstępnym, pasierbem, ojczymem lub macochą)

W pierwszym przypadku obdarowanemu przysługuje automatyczne zwolnienie. Fiskus uznaje bowiem, że rolę podatku pełni obowiązkowa opłata za sporządzenie aktu notarialnego (tzw. taksa). Zwolnienie „rodzinnej” darowizny obowiązuje, jeżeli podatnik w trakcie 6 miesięcy od jej dokonania złożył w urzędzie skarbowym formularz SD-2. Osoby otrzymujące pieniądze dodatkowo powinny dostarczyć potwierdzenie przelewu. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus