Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilno-prawnych. Wadą tej umowy jest jednak fakt, że pracując na jej zasadach nie powiększa się tzw. lat pracy. Umowa zlecenie jednak zwiększa kapitał początkowych jaki gromadzimy w Zus. Tyczy się to umowy zlecenia, która jest w pełni oskładkowana, a nie wszystkie umowy tak właśnie wyglądają.
Umowa zlecenia, która została podpisana przykładowo ze studentem, nie wymaga od pracodawcy opłacenia składek. Pracodawca musi jedynie zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od tej umowy, a ze składek na ubezpieczenie społeczne jest zwolniony. W momencie kiedy dana osoba pracująca nie posiada statusu studenta, opłacanie składek ubezpieczenia społecznego okazuje się już być całkowicie konieczne.
Okres zatrudnienia na umowę zlecenie nie zalicza się do czasu czy lat pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze, takie jak choćby prawo do urlopu czy innych świadczeń, które są uzależnione od stażu pracy. Natomiast w momencie kiedy pracownik pracował na umowę zlecenie w okresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, okres ten jak najbardziej liczył się do okresu emerytalnego, od którego uzależnione są uprawnienia emerytalne danego zatrudnionego.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.