Konto firmowe jest niezbędne dla każdego przedsiębiorcy. Jakie funkcje ma taki rachunek?
"summary">Masz bezpłatne konto dla firm?
Otwórz rachunek online w 15 min
Każda firma powinna mieć specjalny ROR
Na wstępie warto przypomnieć, że przepisy krajowego prawa bezpośrednio nie zobowiązują osób prowadzących działalność gospodarczą (przedsiębiorców) do posiadania konta firmowego. W tym kontekście decydujące znaczenie mają względy praktyczne. Podczas kontroli prowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego firmowy rachunek pozwala na znacznie szybsze zidentyfikowanie przychodów i kosztów. Oddzielenie rozrachunków firmowych oraz prywatnych wydatków chroni także przed nieporozumieniami z fiskusem.
Samodzielni przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że niektóre banki wykluczają możliwość wykorzystywania kont osobistych oraz prywatnych kart debetowych do celów związanych z działalnością gospodarczą. Zapisy informujące o takich ograniczeniach dość często można znaleźć w regulaminie kont oszczędnościowo - rozliczeniowych (przykład: Rachunki osobiste nie mogą być wykorzystywane przez Posiadacza Rachunku do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej). Komercyjne wykorzystanie konta osobistego wbrew ograniczeniom przewidzianym przez bank może skutkować wypowiedzeniem umowy i zamknięciem takiego rachunku. Dlatego osoba, która mimo wszystko chce używać prywatnego rachunku do celów firmowych powinna sprawdzić aktualny regulamin lub zadać pytanie pracownikom banku. Trzeba również pamiętać, że możliwość wykonywania przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub urzędu skarbowego nie przesądza o „prywatno - firmowym” charakterze konta.
W przypadku spółek prawa handlowego (np. spółki jawnej, spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej) konieczność stosowania specjalnego konta nie budzi wątpliwości. Większe przedsiębiorstwa mają przynajmniej kilka rachunków bieżących, które są wykorzystywane do różnych celów.
Przedsiębiorca może liczyć na więcej funkcji
Specyfika działalności gospodarczej sprawia, że firmowe konta mają wiele dodatkowych funkcjonalności. Krajowe banki w ramach oferty przeznaczonej dla firm przewidują między innymi możliwość tworzenia rachunków pomocniczych. Dzięki takim kontom przedsiębiorstwo wyodrębnia środki przeznaczone na jakiś cel (np. wypłatę wynagrodzeń) i prowadzi osobne rozliczenia. Kolejne ciekawe rozwiązanie polega na wydawaniu kart debetowych dla pracowników. Opłatę za takie dodatkowe „plastiki” oczywiście można zakwalifikować do kosztów firmowych.
Niektóre banki oferują posiadaczom kont firmowych również bardziej wyszukane usługi. Przykładem może być:
- dostęp do internetowego systemu księgowego
- wypłata pieniędzy za nieuregulowane faktury (tzw. faktoring)
- pakiet pomocy prawnej lub księgowej
- możliwość wymiany walut po kursach niższych od standardowych
Nietrudno się domyślić, że takie dodatkowe funkcjonalności pośrednio wpływają na miesięczny koszt obsługi konta. W związku z tym warto rozważyć przydatność gratisów proponowanych przez bank.
Pisząc o funkcjonalnościach kont firmowych nie można pominąć kwestii związanych z finansowaniem działalności gospodarczej. Praktycznie każda firma może skorzystać z limitu kredytowego w rachunku. Taki produkt bankowy pozwala na pożyczenie gotówki potrzebnej do pokrycia bieżących kosztów (np. kosztu zakupu towarów).
Czytaj więcej o limitach kredytowych
i sposobach finansowania działalności gospodarczej
Karta debetowa nie zawsze jest potrzebna
W ramach podsumowania warto przypomnieć, że karta debetowa nie jest wymaganym elementem konta firmowego. Przedsiębiorcy, którzy tylko sporadycznie ją wykorzystują powinni zastanowić się nad rezygnacją z plastikowego pieniądza. Ta kwestia jest istotna, ponieważ praktycznie wszystkie krajowe banki pobierają opłaty za nieużywaną kartę firmową. Na szczęście większość przedsiębiorców bez kłopotu może zrezygnować z niepotrzebnego „plastiku”.
Dowiedz się więcej o rezygnacji z karty debetowej na portalu eBroker.pl
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.