Zewnętrznego finansowania zakupu pojazdu firmowego można dokonać na szereg sposobów. Najbardziej popularnymi są zakup samochodu na kredyt z banku lub skorzystanie z opcji leasingowej. Co jest bardziej opłacalne dla samego przedsiębiorcy?
Nie można powiedzieć, aby kredyt lub leasing były korzystniejszą formą finansowania zakupu pojazdu. Wszystko uzależnione jest od możliwości i potrzeb klienta.
Leasing a kredyt - dwa podobne, ale różne rozwiązania
Firmy leasingowe cieszą się sporą popularnością wśród przedsiębiorców zainteresowanych finansowaniem zakupu samochodu firmowego. Pozwalają one na zawiązanie umowy, na mocy której następuje przekazanie praw do użytkowania pojazdu przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy, który zobowiązuje się z tego tytułu na uiszczanie w zamian regularnej opłaty nazywanej czynszem leasingowym lub ratą leasingową.
W kredycie natomiast klient kupuje samodzielnie samochód z wykorzystaniem pieniędzy z kredytu samochodowego czy gotówkowego. Staje się legalnym właścicielem pojazdu, choć najczęściej bank żąda ustanowienia zabezpieczenia w postaci:
- przewłaszczenia samochodu na zabezpieczenie,
- zastawu rejestrowego na samochodzie,
- cesji praw z umowy AC samochodu.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Dlaczego warto skorzystać z leasingu?
Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, aby w jak najkrótszym czasie mógł dopełnić formalności związane z zakupem samochodu, to zdecydowanie powinien rozważyć możliwość podpisania umowy leasingowej z wybraną firmą. Leasingowanie samochodu jest łatwiejsze i szybsze niż jego kredytowanie w banku.
Można powiedzieć, że leasing działa w podobny sposób jak dzierżawa. W zależności od tego, czy klient zdecyduje się na leasing operacyjny czy leasing finansowy, nieco inaczej wygląda kwestia dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W obu przypadkach jednak mamy do czynienia z szybką formą finansowania, która pozbawiona jest wielu formalności właściwych dla kredytu.
Z leasingu warto skorzystać także i dlatego, że płaci się w jego przypadku stałą i niezmienną ratę leasingową, którą można zaliczyć do kosztów podatkowych, zmniejszając przy tym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W leasingu istnieje możliwość przeniesienia opłat związanych z niezbędnymi naprawami technicznymi i przeglądami samochodu na leasingodawcę. W wielu przypadkach umowę leasingową można też podpisać bez konieczności uruchamiania wysokiego wkładu własnego.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
A może kredyt samochodowy?
Leasing nie jest formą finansowania pozbawioną wad, podobnie jak kredyt samochodowy nie jest gorszym od leasingu rozwiązaniem przy finansowaniu zakupu samochodu firmowego. Przy leasingu trzeba liczyć się z tym, że umowy nie można wypowiedzieć przed czasem, a raty leasingowe trzeba będzie płacić nawet i wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia czy utraty przedmiotu leasingu. Leasingobiorca nie może sprzedać pojazdu lub go modyfikować bez zgody leasingodawcy.
Głównym atutem kredytu samochodowego jest to, że samochód kupowany za pieniądze banku staje się własnością kredytobiorcy. Co prawda trzeba przejść bardziej skomplikowane procedury kredytowania, łącznie ze skrupulatnym zbadaniem zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, ale za to można korzystać z długiego okresu kredytowania. Raty nie są przy tym kosztem podatkowym firmy w całości, ale są zwykle niższe niż przy leasingu. Po spłacie kredytu samochodowego klient staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu, bez jakichkolwiek procedur wykupu, jak to ma miejsce przy leasingu.
Jak widać, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kluczem do skorzystania z najbardziej atrakcyjnej oferty finansowania zakupu pojazdu będzie rozważenie za i przeciw, właściwych w sytuacji konkretnego klienta.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.