Ministerstwo Finansów niedawno zaproponowało Polakom automatyczne rozliczenie podatku dochodowego (PIT). Warto sprawdzić, na czym polega to rozwiązanie i kogo ono dotyczy.
Pod wzgldem informatyzacji urzędów i szeroko pojętej administracji, Polska musi jeszcze wiele nadrobić w stosunku do takich krajów jak na przykład Irlandia oraz Estonia. Tym niemniej, od czasu do czasu pojawiają się ciekawe rozwiązania z zakresu e-administracji. Przykładem jest usługa wypełniania PIT-u przez urząd skarbowy na podstawie wcześniej wypełnionego wniosku PIT - WZ oraz informacji przesłanych przez pracodawców. Nowy system stanowi pewien krok do przodu, ale nie jest wolny od wad i ograniczeń. Przykładem jest brak możliwości skorzystania z niego przez osoby wypełniające formularz PIT - 36. Warto zatem sprawdzić, czy nowa usługa Ministerstwa Finansów rzeczywiście może być przydatna.
Fiskus ma 5 dni roboczych na przygotowanie deklaracji dla podatnika
Różnica w stosunku do wcześniejszych usług podatkowych Ministerstwa Finansów polega na tym, że urząd skarbowy teraz może przygotować wypełnione zeznanie, gdy podatnik przekaże informacje dotyczące np. wykorzystywanych ulg oraz kosztów uzyskania przychodu. Niestety taki system na razie jest ograniczony tylko do rozliczenia na najbardziej popularnym formularzu PIT - 37. Warto pamiętać, że emeryci oraz renciści w ogóle nie muszą składać PIT - 37, gdy poza świadczeniem wypłacanym przez ZUS, nie posiadali innych dochodów. Fiskus od 2017 r. oferuje takim osobom możliwość przekazania 1% na cele pożytku publicznego bez konieczności składania PIT-u. Wcześniej takie rozwiązanie nie było możliwe.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Jeżeli emeryt lub rencista nie ma dodatkowych dochodów lub ulg do rozliczenia, to może złożyć elektroniczny wniosek PIT - OP i wskazać organizację obdarowaną jednym procentem podatku. W takiej sytuacji, fiskus zadowoli się zeznaniem podatkowym wcześniej przygotowanym przez ZUS lub KRUS (na formularzu PIT - 40A) i dodatkowo przekaże 1% podatku na cele pożytku publicznego. Formularz PIT - OP jest dostępny online na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów albo poprzez aplikację e-Deklaracje Desktop. Wspomniany formularz można również pobrać z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów i dostarczyć do urzędu skarbowego w formie papierowej.
Sprawdź, kto oprócz emerytów oraz rencistów nie musi składać PIT - u »
Wniosek o przygotowanie zeznania podatkowego pracownika (PIT - 37) przez urząd skarbowy, trzeba natomiast złożyć na formularzu PIT - WZ (patrz poniższa grafika). Wspomniany formularz jest dostępny online na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, jako dokument interaktywny do pobrania albo poprzez aplikację e-Deklaracje Desktop. Warto wspomnieć, że niektóre banki w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, udostępniły możliwość złożenia wniosku PIT - WZ (oraz PIT - OP) poprzez swój system transakcyjny. Formularz PIT - WZ za 2016 r. można przesłać tylko drogą elektroniczną od 15 marca 2017 r. do 18 kwietnia 2017 r. Po wysłaniu PIT - WZ, podatnik otrzyma odpowiednie powiadomienie na swój adres e-mail.
Po otrzymaniu formularza PIT - WZ i uwzględnieniu już posiadanych informacji (np. na temat zaliczek podatkowych przesłanych przez pracodawców), urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych przygotuje elektroniczne zeznanie podatkowe i powiadomi o tym podatnika wysyłając wiadomość e-mail. Osoba dla której fiskus przygotował PIT - 37, może zaakceptować lub odrzucić ten formularz poprzez potwierdzenie złożone na Portalu Podatkowym MF. Edytowanie deklaracji jest niemożliwe, więc po stwierdzeniu jakichkolwiek błędów należy ją odrzucić.
Brak jakiejkolwiek aktywności podatnika do terminu złożenia PIT-ów za 2016 r. (tzn. do 2 maja 2017 r.) będzie traktowany jako milcząca akceptacja formularza PIT - 37 w formie przygotowanej przez fiskusa. Taki formularz bez akceptacji lub odrzucenia, zostanie automatycznie wysłany w ostatnim możliwym terminie. Po potwierdzonym lub automatycznym wysłaniu zeznania poprzez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów, trzeba koniecznie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO).
Przeczytaj, jak długo po złożeniu PIT-u trzeba czekać na zwrot podatku »
W dalszym ciągu działa usługa wstępnego wypełniania formularzy …
Trudno ukryć, że formularz PIT - WZ jest dość obszerny, a wypełnienie go może zająć prawie tyle samo czasu, co samodzielne przygotowanie PIT - 37 przy pomocy programu komputerowego.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Dla osób, które chcą korzystać z usług podatkowych Ministerstwa Finansów, pewną alternatywą jest system wstępnie wypełnionych deklaracji (PFR) dostępny już od 2015 r. Dzięki systemowi PFR, podatnik po zalogowaniu do Portalu Podatkowego MF może szybciej wypełnić deklarację PIT - 37 lub PIT - 38. W tych formularzach fiskus automatycznie uwzględni m.in. informacje o miesięcznych zaliczkach przesłanych przez płatników (np. pracodawców). Przed wysłaniem formularza udostępnianego w ramach systemu PFR, można wpisać ulgi podatkowe i zlecić przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zobacz, jakie ulgi można uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego za 2016 r. »
Inne warianty to osobny program do PIT albo drukowana deklaracja
W ramach podsumowania warto przypomnieć, że pomimo nowych usług informatycznych, fiskus nadal akceptuje inne sposoby składania deklaracji podatkowej. Ten formularz wciąż można wypełnić ręcznie albo na komputerze, a następnie wydrukować dwustronnie i razem z odręcznym podpisem dostarczyć do urzędu skarbowego przed 2 maja 2017 r. Inne rozwiązanie polega na wykorzystaniu aplikacji e-Deklaracje, formularzy interaktywnych Ministerstwa Finansów albo jednego z licznych programów podatkowych i późniejszym przesłaniu rozliczenia do systemu informatycznego MF. Niezależnie od wybranego wariantu, oprócz dostarczenia formularza, wymagane jest wyrównanie ewentualnej niedopłaty podatku przed 2 maja 2017 r.
W rozliczeniu za 2017 r. będzie obowiązywała inna kwota wolna od podatku. Sprawdź, czy na tym zyskasz »
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.